Basen ogrodowy prostokątny – drobny luksus w naszym ogrodzie

Wielu z nas z niecierpliwością oczekuje sezonu letniego, aby w swoim ogrodzie rozstawić basen, w którym będzie można relaksować się w chwilach wolnych od zajęć. Ogród z basenem przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych – w upalne dni jest to świetny sposób na ochłodzenie się, a także złapanie delikatnej opalenizny. To także okazja do spotkań z przyjaciółmi, uprawianie aktywności fizycznej i dobrą zabawę.

Jaki basen na działkę lub do ogrodu?

Wybór basenu nie jest prostą sprawą – przede wszystkim możemy być ograniczeni metrażem, ale nie mniejsze znaczenie ma to, co tak naprawdę chcemy w basenie robić. Mamy więc do wyboru baseny o bardzo różnej wielkości, a także różniące się pod względem swojej konstrukcji oraz kształtu. Jeśli naszym zamierzeniem jest nie tylko zamoczenie się i popluskanie, to powinniśmy zdecydować się na duży basen ogrodowy prostokątny, w którym bez obaw będziemy mogli również popływać, czy wziąć udział w różnego rodzaju wodnych zabawach i sportach. Jeśli basem ma służyć przede wszystkim małym dzieciom, to w zupełności wystarczy nieduży basen dmuchany, jeśli jednak stawiany jest on z myślą o dorosłych, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie duży basen ogrodowy prostokątny lub okrągły rozporowy lub na stelażu.

Basen ogrodowy prostokątny lub okrągły

Podstawowym wyborem przed jakim staniemy, to wybór kształtu i wielkości naszego basenu ogrodowego. Dużą popularnością cieszą się duże baseny rozporowe okrągłe, które jednak zajmują znacznie więcej powierzchni od tych w kształcie prostokąta i czasem trudno je umiejscowić na niedużej działce. Basen ogrodowy prostokątny jest zdecydowanie mniej problematyczny, ponieważ można go ustawić nawet wzdłuż ogrodzenia. Na pewno również będzie nam znacznie łatwiej w nim pływać lub brać udział w innych wodnych zabawach. W wyborze kształtu basenu warto więc wziąć pod uwagę takie kryteria, jak rozmiar wolnej przestrzeni, na której będziemy ustawiać nasz basen w ogrodzie.

Rozporowy czy na stelażu

Istotną kwestią jest również wybór basenu pod względem jego konstrukcji. Baseny okrągłe to przede wszystkim baseny rozporowe, które do pełnego rozłożenia się potrzebują wody. Są również nieco tańsze od basenów stelażowych. Sam proces rozkładania jest prosty i zajmuje koło 30 minut. Na pewno nie będziemy mieć również z tym problemu. Jednak jak już zostało wcześniej wspomniane, okrągłe baseny nie zawsze łatwo umiejscowić w ogrodzie, szczególnie gdy nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią.

Basen ogrodowy na stelażu to rozwiązanie nieco droższe od basenów rozporowych, ale mamy gwarancję, że basen będzie nam towarzyszył przez co najmniej kilka sezonów. Pełne rozłożenie zajmuje koło godziny i jest ono nieco bardziej skomplikowane od basenów rozporowych, ale z całą pewnością każdy sobie z tym poradzi, tym bardziej że zawsze dołączona jest do zestawu instrukcja. Jeśli już zdecydujemy się na wybór określonego modelu, to warto także zainwestować w odpowiednie akcesoria, które pomogą nam w nim przede wszystkim utrzymać właściwą czystość przez okres całego sezonu.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.