Blacha trapezowa – czy to materiał wyłącznie na dachy?

Blacha trapezowa może być wykorzystywana zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i stanowić doskonałe pokrycie dachowe. Oprócz tego świetnie sprawdzi się również na elewacji. Blachy trapezowe są także elementami konstrukcyjnymi, z których powstają garaże, nadbudówki, ogrodzenia czy wiaty. Co warto wiedzieć o tym materiale?

Blacha trapezowa na elewacjach 

Blacha trapezowa na elewacjach wykorzystywana jest ze względu na jej właściwości i cenę. Ponadto szeroki wybór profili i kolorów blach trapezowych dostępnych na rynku sprawia, że każdy może znaleźć produkt odpowiedni do remontowanego budynku. Na elewację oraz wykończenie podsufitki najczęściej stosuje się niski profil blachy, czyli blachę trapezową T-7 lub T-8. 

Początkowo blacha ta była niezwykle popularna w przypadku hal przemysłowych i magazynów, jednak z czasem zaczęto wykańczać nią garaże czy pomieszczenia gospodarcze, a obecnie coraz częściej spotyka się ją jako elewację nowoczesnych domów jednorodzinnych o prostej bryle (prostokąt lub kwadrat). 

Bramy i ogrodzenia z blachy trapezowej 

Blacha trapezowa może zostać użyta również do wypełnienia konstrukcji ramowych bram garażowych, a także bram wjazdowych w ogrodzeniach budowlanych i przemysłowych. Do konstruowania furtek i niewielkich przęseł doskonale nadaje się nawet blacha trapezowa T-8. Dzięki niskiemu przetłoczeniu prezentuje się ona lekko i estetycznie, jednak do uzyskania odpowiedniej sztywności potrzebuje dodatkowych wzmocnień lub zastosowania ramy z ceownika. 

Jeżeli chcesz stworzyć konstrukcję o większej powierzchni, należy użyć materiału o wyższym profilu, takiego jak np. blacha trapezowa T-18. Ona również wymaga wzmocnień, lecz mogą być one umieszczone w znacznie większych odległościach. Jeżeli jednak zależy Ci w dużym stopniu na trwałości i odporności ogrodzenia na napór wiatru lub presję mechaniczną to optymalnym rozwiązaniem będzie blacha trapezowa T-35 R. Wykonane z niej panele, nawet bez użycia ram i dodatkowych wzmocnień, są wystarczająco sztywne, by wykorzystać je np. jako trwałe ogrodzenie przemysłowe. 

Blaszane domki narzędziowe 

Domki narzędziowe wykonane z blachy trapezowej to często wybierane rozwiązanie stosowane na placach budowy, w ogrodach działkowych i na działkach rekreacyjnych. Konstrukcja takiego domku może opierać się zarówno na stelażu drewnianym, jak i metalowym. W przypadku niewielkich obiektów doskonałym wyborem jest blacha trapezowa T-14 lub T-18, która nadaje się zarówno do wykonania ścian bocznych, jak i dachu. W przypadku większych obiektów do wzniesienia ścian należy użyć blachy trapezowej T-35 lub T-55, tworzą one stabilną i trwałą konstrukcję nośną. 

Jak rozpoznać dobrej jakości blachę trapezową? 

Blacha trapezowa to lekki i trwały materiał, który zapewnia wysoki poziom ochrony. Przede wszystkim pozostaje odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak jednak wybrać dobrej jakości blachę trapezową? 

Wysokiej jakości blachę trapezową można rozpoznać po jej grubości i nieskazitelnym wykonaniu. Najczęściej o wyborze produktu decydują jego walory wizualne. Warto jednak pamiętać, że to parametry techniczne wybranego pokrycia dachowego decydują o jego jakości. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://pokrycia.pl/.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.