Chiller – zasada działania

Lato potrafi być naprawdę gorące, nawet w naszej szerokości geograficznej. Ciężko przeżyć w domu bez wiatraka, a najlepiej kilku. Kiedyś mało kto decydował się na montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Teraz to mocno się zmienia. Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele alternatyw dla klasycznej klimatyzacji. Warto poznać nowoczesne technologie, które mogą zastąpić tradycyjne rozwiązania. Przedstawiamy chiller – zasada działania może Was zaskoczyć!

Chiller, czyli woda lodowa – co to jest?

Z pewnością mało kto słyszał o takim rozwiązaniu do domu. Chiller to inaczej woda lodowa. Dokładniej mówiąc jest to system chłodzenia oparty na działaniu właśnie wody lodowej. Co ciekawe, takie urządzenie pracuje dokładnie tak samo jak systemy ogrzewające. Jednak zasilanie jest inne – zamiast gorącej wody, woda zimna. Z początku ciesz ma około 5/10 stopni Celsjusza, zawracając już około 10/16. Dlatego właśnie nazwa „woda lodowa” – pochodzi od niskiej temperatury.
Woda dociera do odbiornika przez system rur aż do źródła. Może nim być agregat wody lodowej. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane. Źródło musi mieć odpowiednie parametry, aby roztwór wody lodowej zachował swoje właściwości. Odbiornik ma za zadanie być wymiennikiem ciepła pomiędzy wodą a powietrzem. Nazywa się to klimakonwektorem.

Czym jest woda lodowa?

Ze względu na swoje właściwości nazywana jest „roztworem”. Spowodowane jest to niską krzepliwością w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Woda lodowa to nie po prostu zimna woda. Tak naprawdę składa się z mieszanki glikolu etylenowego lub też propylenowego z wodą. Taka substancja jest tania w kosztach utrzymania, dlatego wykorzystuje się ją w wielu systemach chłodniczych, nie tylko klimatyzacjach. Warto więc pomyśleć o jej zastosowaniu ze względu na działanie i ekonomiczne aspekty. Woda zadziała w każdy warunkach, wystarczy zamontowanie pompy, aby dotarła w każde miejsce, niezależnie od poziomu. Co więcej, woda lodowa jest bezpieczniejsza dla środowiska, gdyż w razie nieszczelności lub wycieku nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.

Chiller – zasada działania

Jeśli wziąć pod uwagę chiller – zasada działania jest dość prosta i łatwa w obsłudze. Pomieszczenia szybko osiągają pożądaną temperaturę i z łatwością możemy ją regulować. Przepływ wody lodowej jest szybki i bezpieczny, a działanie bez zarzutu. Wiele zależy jednak od budowy samej instalacji i jakości jej wykonania. Warto więc zainwestować w dobrego fachowca, który przygotuje wszystko tak, jak należy. Będziemy mogli się wtedy cieszyć sprawnie działającą instalacją bez problemów bez wiele lat. Choć działanie jest proste i obsługa nie sprawia problemów, to sama konstrukcja stanowi wyzwanie. Budowa jest skomplikowana i wymaga doświadczonego specjalisty. Oczywiście wiąże się to z dość dużymi kosztami, jednak na przestrzeni lat z pewnością nam się to zwróci. Chłodzenie wodą lodową to bardzo ekonomiczny i sprawny sposób na klimatyzowanie pomieszczeń. Warto postawić właśnie na tę instalację.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *