Czy warto zainwestować w ledy punktowe ?

Oświetlenie sufitowe punktowe zapewnia precyzyjniejsze doświetlenie określonego punktu w pomieszczeniu, natomiast ponadto efektywnie tworzy nastrój. Gdzie najlepiej zdecydować się na tenże rodzaj instalacji? Co należałoby wiedzieć o iluminacji punktowej przed jej montażem?

Ledy punktowe to przede wszystkim dziedzina stropów podwieszanych. W ich wypadku takie lampy wyglądają pięknie oraz są prostsze w montażu. Podwieszany sufit nie jedynie kształtuje mieszkanie, zmniejszając wielkość wnętrza, lecz także zapewnia schowanie w nim kanałów i przeróżnego ekwipunku. Przyłączone w takiej konstrukcji lampy punktowe nie zagracają powierzchni (tak jak np. żyrandole) oraz są znacznie bardziej praktyczne.

Podwieszany sufit

Mówiąc o punktowym świetle sufitowym, zazwyczaj mamy też na myśli podwieszany sufit. Oraz słusznie – dzięki temu podejściu lampy LED (bądź lampy halogenowe) prezentują się pięknie oraz nie zajmują specjalnej powierzchni. Jest to ogromną korzyścią zwłaszcza w małych miejscach, gdzie lampy wiszące niezwykle rzucają się w oczy. Oprawy wpuszczane w podwieszany sufit (natomiast ich dobór jest rzeczywiście duży: Apollo, Stella lub Ringo to jedynie poniektóre spośród obecnych na rynku wariantów) są dodatkowo relatywnie łatwe w montażu, natomiast ich okablowanie i wszelki ekwipunek dają się szybko zakamuflować. No i – rzecz jasna – nie potrzebują codziennego czyszczenia.
Sufitowe światło punktowe pozwoli skupić wiązkę światła na danym punkcie wnętrza bądź przedmiocie. Sami zatem decydujemy, jaką funkcję ono spełnia – światła podstawowego lub dodatkowego. To też wyjście niezwykle powszechne. Sprawdza się przy bardziej klasycznym wystroju, natomiast również w designerskich pomieszczeniach. Montaż sufitowego światła punktowego nie jest ciężki, ceny lamp nie należą do dużych, natomiast w ofercie marketów odnaleźć można mnóstwo rodzajów i wariantów.

Jak stosować?

Tenże rodzaj światła sprawdzi się w dowolnym miejscu. Należy jednakże pamiętać, iż w konkretnych częściach domu bądź mieszkania winno się umieścić żarówki o rozmaitej mocy. Najmniejsze (ok. 20W) najlepiej kupić do sypialni, gdzie światło winno być piękne oraz rozluźniające. W salonie, łazience oraz kuchni odpowiednie powinny być lampy o mocy 25-40W. O bardziej wyraziste światło należy zadbać w najciemniejszych miejscach – np. w warsztacie. W tymże wypadku najlepiej działać będą żarówki o mocy chociażby 80W. Gdy światło punktowe sufitowe pełni funkcję podstawowego, istotne jest umieszczenie lamp. Powinny być one umieszczone tak, aby nie występowały pomiędzy nimi osłonięte strefy, natomiast równocześnie nie należy umieszczać punktów świetlnych zbyt gęsto.

Redakcja Sunovo