Jak naprawić uszkodzony zlewozmywak szybko i tanio?

Nikt nie lubi, gdy coś w domu ulega awarii, jednak tak bywa. Na szczęście wiele napraw można wykonać samodzielnie i wbrew pozorom nie musi to być trudne. Dziś przedstawimy, jak naprawić zlewozmywak szybko i skutecznie.

Jak naprawić zlewozmywak? O czym należy pamiętać?

Na początek zacznijmy od tego, że najczęstszą awarią zlewozmywaka jest ta związana z przeciekaniem. Na szczęście można sobie z nią poradzić i tutaj przyda się odpowiednie spoiwo. Profesjonalne kleje znajdziesz w Ataszek.pl. Oczywiście nim przejdziesz do uszczelniania czy klejenia, powinieneś dokładnie zlokalizować problem, a następnie oczyścić powierzchnię. Do tego celu przyda się papier ścierny o delikatnej gramaturze. Gdy oczyścisz powierzchnię, powinieneś ją przetrzeć na sucho. Dopiero potem możesz uszczelnić ją specjalnym klejem. Warto wybrać taki na bazie polipropylenu. Awaria zlewozmywaka może być też związana z tym, że jakiś gwint się poluzuje i również w tym przypadku z naprawą bez problemu poradzisz sobie samodzielnie. Wystarczy tylko na każdy gwint nałożyć klej. Jeżeli jednak gwint jest uszkodzony lub złamany, to wiadomo, że wtedy lepiej go wymienić. Pamiętaj, że specjalistyczne produkty takie jak profesjonalne kleje także do domu się sprawdzą. Należy poczekać aż klej wyschnie, choć chwyt już po kilku minutach może być mocny, to maksymalny efekt uzyskasz, gdy klej będzie schnął przez całą dobę.

Gdy w zlewozmywaku bulgocze

Kolejna awaria może być związana z bulgotaniem w zlewozmywaku. I znowu na samym początku należy znaleźć przyczynę problemu. Może być ona bardzo błaha i np. związana z zatkaniem odpływu. Jedzenie wrzucane do zlewu może tworzyć zatory w rurach i niestety te zatory mogą całkowicie zatkać odpływ. Najlepiej sprawdzić, czy rzeczywiście bulgotanie związane jest z zatkanym odpływem. Najlepiej to zrobić zakręcając kran po napełnieniu zlewozmywaka wodą. Jeżeli podczas odprowadzania wody pojawią się pęcherzyki oznacza to, że zlewozmywak trzeba przetkać. Można to zrobić na dwa sposoby, a więc postawić na środek typu „Kret”, ale można też wybrać zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, a dokładnie zasypać odpływ kilogramem zwykłej soli kuchennej, następnie zalać go szklanką gorącej wody i poczekać dwie godziny. Efekt przerośnie Twoje oczekiwania.

Czy Twój układ opływowy ma system odpowietrzający?

Może się okazać, że dziwne dźwięki, ale też nieprzyjemny zapach, który pochodzi ze zlewozmywaka spowodowany jest brakiem systemu odpowietrzającego. Układ może nawet posiadać taki system, ale bywają sytuacje, że znajdują się w nim gniazda. I tutaj jedynym słusznym rozwiązaniem jest sprawdzenie tego. Można też zamontować nowy system odpowietrzający. Jednak tę pracę powinien wykonać specjalista, gdyż nie jest już taka prosta. Występują też problemy z zaworem napowietrzającym. Często dochodzi do jego zatykania, ale też usterek mechanicznych. Również tego typu awarie nie powinny być usuwane przez osoby, które nie mają pojęcia o pracach hydraulicznych. W wielu przypadkach problemy z zaworem spowodowane są błędami w montażu całej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zatem, jak już wiesz, są prace i naprawy, które można wykonać samodzielnie, ale są też te, którymi powinni zająć się hydraulicy.

Jak naprawić pęknięte elementy metalowe w zlewozmywaku?

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do uszkodzenia metalowych elementów zlewozmywaka. Wiadomym jest, że mało kogo stać, aby w przypadku takiej awarii po prostu wymienić cały zlewozmywak. Zdecydowanie lepiej postawić na stalową plastelinę. Jest to specjalistyczny produkt, za pomocą którego można odbudować nawet bardzo uszkodzone części. Ale tego typu produkt sprawdzi się również w sytuacji, gdy pojawiają się duże wycieki. Używanie stalowej plasteliny jest bardzo proste. Samą konsystencją przypomina ona plastelinę dla dzieci. Formujesz więc z nich małą łatkę, którą dopasowujesz do miejsca uszkodzenia. Produkt po nałożeniu twardnieje. Oczywiście trzeba poczekać aż uzyska swoje właściwości i trwa to ok. 24 godziny. Po tym czasie ze zlewozmywaka można już normalnie korzystać.

Redakcja Sunovo