Jak powinien wyglądać salon w stylu boho?

Współcześnie można wyróżnić wiele stylów aranżacji wnętrz, na tyle odmiennych, że praktycznie każdemu podoba się co najmniej jeden z nich. Jednak wszystkie te style mają wiele sztywnych zasad, których w większości przypadków trzeba ściśle się trzymać podczas urządzania pomieszczenia. Właściwie to prawie wszystkie, ponieważ jest jeden styl, którego głównymi zasadami są wolność wyboru dekoracji wnętrz, odchodzenie od klasycznych koncepcji oraz twórczy chaos. Mowa tu o stylu boho, coraz popularniejszym w Polsce i na świecie. Jak urządzić salon w stylu boho? Dowiedz się poniżej!

Salon w stylu boho – naturalne elementy wystroju

Jedną z bardzo niewielu zasad dotyczących aranżacji w stylu boho jest umieszczanie we wnętrzu jak największej ilości dekoracji wykonywanych z naturalnych materiałów. Mowa tu nie tylko o drewnie, a de facto lepiej jest unikać tego materiału, gdyż podchodzi on pod klasyczne koncepcje, których boho nienawidzi. Na co się zatem zdecydować? Urządzając salon w stylu boho najlepiej jest stawiać na wszelkiego rodzaju plecionki, począwszy od dywanów z trawy, a skończywszy na plecionych meblach. Jest to jednak jedynie sugestia, a w myśl idei stylu boho można zachować tutaj pełną dowolność. Inną naturalną opcją może też być skóra, zwłaszcza w typowo zwierzęcych barwach. Poza tym dobrze jest umieścić w pomieszczeniu dekoracje z innych naturalnych materiałów, na przykład kamienne figurki lub gliniane naczynia.

Nietypowe dekoracje w stylu boho do salonu

Urządzając wnętrze w stylu boho należy pamiętać, że powstał on z myślą o odejściu, czy też nawet zadrwieniu sobie z klasycznych rozwiązań uważanych za kunsztowne. Dlatego też warto jest kierować się w tym przypadku abstrakcyjnym myśleniem poza schematami. Wieszanie ram bez obrazów, stawianie obok siebie nowoczesnych i antycznych mebli, montowanie różniących się od siebie płytek naściennych, stawianie figurek i innych dekoracji na podłodze, celowe używanie stołków jako stolików… oraz wiele innych zabiegów. Wszystko to idealnie wpasowuje się do salonów boho, projektowanych w oparciu o artystyczny chaos, nietypowość i wyrażanie siebie.

Sztuka w salonie boho

Nie da się nie zauważyć, że boho to styl mocno artystyczny, stworzony głównie dla miłośników kreatywnej sztuki. Dlatego urządzając salon w tym stylu dobrze jest rozważyć nawiązania do słynnych dzieł sztuki, mitologii czy folkloru. Nie jest to konieczne, jednak w ten sposób salon będzie prezentował się jeszcze efektowniej. Oczywiście, jeśli ktoś jest artystą może samemu stworzyć elementy wystroju swojego salonu.

Redakcja Sunovo