Jak wyciszyć korytarz w domu?

Coraz więcej osób pracuje zdalnie. Organizacja domowego biura wymaga często dość sporych zmian w aranżacji poszczególnych pomieszczeń, a nawet całego mieszkania. Aby pracować w domu, potrzebne są nie tylko wygodne biurko i krzesło, ale także spokój. Co jednak zrobić, kiedy w pracy przeszkadzają hałasy generowane przez domowników na korytarzu? Jak wyciszyć przedpokój? Sprawdź wskazówki poniżej i spraw, aby praca zdalna z domu nie była dla Ciebie uciążliwa.

Zmień wykończenie podłogi

Korytarz jest najważniejszym ciągiem komunikacyjnym w domu lub mieszkaniu. Codziennie każdy domownik przemierza go kilkadziesiąt razy, aby dostać się do innych pomieszczeń w domu. Co jednak zrobić, kiedy kroki osób na korytarzu nie pozwalają Ci się skupić? Może to z powodu piszczących paneli, głuchych kroków odbijających się echem na płytkach pracujesz dłużej, niż byś tego chciał. Czy jest sposób, aby wyciszyć korytarz bez większej ingerencji w podłogę?

Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Nie musisz zrywać wykładziny znajdującej się na korytarzu. Wystarczy, że położysz na niej chodnik. Dlaczego właśnie on?

Chodniki do przedpokoju są doskonałym sposobem na zwiększenie izolacji nie tylko termicznej podłogi, ale także akustycznej. Świetnie pochłaniają wszystkie odgłosy generowane podczas chodzenia przez domowników. Ponadto dzięki chodnikom aranżacja Twojego korytarza z pewnością zyska cieplejszy charakter.

Wybierz skrzydła drzwiowe o większej izolacji akustycznej

O czym jeszcze warto pomyśleć, aby zapewnić sobie spokój w domowym biurze? W końcu rozpraszać Cię mogą nie tylko dźwięki z korytarza, ale także z innych pokoi. Koniecznie zwróć uwagę na skrzydło drzwiowe, które zamontowane jest w pomieszczeniu. Ono również wpływa na poziom izolacji akustycznej.

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów skrzydeł drzwiowych, które różnią się przede wszystkim wypełnieniem. To właśnie od jego rodzaju zależy to, jak drzwi będą wygłuszały hałasy dochodzące spoza pomieszczenia. Najmniejszą izolację akustyczną zapewniają skrzydła z wypełnieniem typu plaster miodu. W rzeczywistości jest to jedynie grubsza tektura, która ma za zadanie zwiększyć sztywność drzwi. Znacznie lepszym wyborem są drzwi z płyty wiórowo-otworowej. Największy współczynnik Rw mają z kolei drzwi pełne z płyty wiórowej.

Zanim jednak wybierzesz nowe skrzydło, zwróć uwagę na uszczelki w swoim starym skrzydle. Być może to właśnie one obniżają izolację akustyczną, ponieważ są już zużyte. Jeśli tak właśnie jest – wymień je na nowe najlepiej wykonane z tworzywa EPDM.

Jeśli pracujesz w domu, zadbaj, aby hałasy dochodzące z korytarza nie przeszkadzały Ci w wykonywaniu zadań. Dzięki temu znacznie szybciej uporasz się z pracą. Jak jednak tego dokonać? Przede wszystkim wycisz korytarz i połóż w nim chodniki do przedpokoju. Dzięki nim zniwelujesz odgłos kroków poruszających się po korytarzu domowników. Po drugie zadbaj o izolację akustyczną drzwi wewnętrznych. Wybierz model z pełnej płyty wiórowej lub wymień uszczelki w starym skrzydle. Dzięki temu zyskasz spokój niezbędny do wykonywania pracy w domu.

Redakcja Sunovo