Jak zainstalować zamek w furtce?

Wyposażenie furtki, bramki lub bramy wjazdowej w zamek i wkładkę na klucz pozwoli zabezpieczyć posesję przed wchodzeniem na jej teren osób niepożądanych. Zamki do furtki zwykle instaluje się w specjalnych kasetach, a następnie wyposaża we wkładkę na klucz i klamkę. Coraz częściej stosuje się również elektrozaczepy, które pozwalają otwierać furtki i bramy zdalnie, poprzez domofon lub kod.

Kasety do wspawania

Jednym z podstawowych sposób na wyposażenie bramy lub furtki w zamek jest wspawanie w jej konstrukcję specjalnej stalowej kasety. Kaseta powinna być wyposażona w otwory montażowe pod zamek i wykonana ze stali niemalowanej i niecynkowanej. Po wspawaniu w konstrukcję bramki taką kasetę należy zabezpieczyć przed korozją, malując ją odpowiednim rodzajem farby. Wspawana kaseta chroni zamki od furtki przed zanieczyszczeniami, a po części również przed działaniem niszczących czynników środowiskowych. Dodatkowo pozwala zamontować go w odpowiednim miejscu i ustabilizować jego pozycję, co przekłada się na bezawaryjne działanie zamka i wygodę jego codziennej obsługi. W odróżnieniu od kaset zamki do furtek powinny być wykonane z materiału dobrze zabezpieczonego przed korozją, ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Wkładki do zamków zwykle wykonane są z mosiądzu.

Rodzaje zamków do furtek

Po wspawaniu w konstrukcję bramki lub furtki kasety stalowej i jej zabezpieczeniu przed korozją, należy dobrać do niej odpowiedni rodzaj zamka. Najpopularniejszym wariantem są zapadkowe zamki do furtek, czyli standardowe konstrukcje powszechnie stosowane również w drzwiach wejściowych i wewnętrznych. W przypadku bramek i furtek niekiedy stosuje się również zamki hakowe. Hakowe zamki do furtek wraz z dopasowanymi do nich zaczepami chronią przed wyłamaniem furtki, tym samym stanowią skuteczniejszą formę zabezpieczenia przed potencjalnymi intruzami. Takie zamki najczęściej stosuje się w bramach przesuwnych, ale można wyposażyć w nie również tradycyjne furtki. Alternatywą dla zwykłych zamków są tzw. elektrozaczepy, czyli zamki przystosowane do podłączenia pod domofon.

Instalacja zamku w furtce lub bramie wjazdowej na posesję wymaga wcześniejszego wspawania kasety, która przytrzyma i zabezpieczy zamek. W sprzedaży znaleźć można furtki z już wspawaną kasetą i furtki pozbawione tego elementu. Do kasety należy dobrać zamek w odpowiednim rozmiarze i zabezpieczyć go w jej wnętrzu przy pomocy śrub montażowych. Dodatkowo do zamka należy dokupić wkładkę na klucz i klamkę. Alternatywą dla tradycyjnych zamków są elektrozaczepy sterowane przez impulsy elektryczne.

Redakcja Sunovo