Jakie wybrać podłoże pod garaż blaszany?

Garaż to bardzo użyteczny element na terenie wokół domu. Jest praktyczny i często spełnia również rolę składzika na wiele różnych rzeczy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na postawienie garażu obok swojego domu. Najczęściej wybierana jest konstrukcja wykonana z blachy. Ma ona dużo plusów, dlatego to popularna opcja wśród wielu ludzi. Mimo wszystko producenci zastrzegają, że konstrukcja będzie stawiana tylko na przygotowanym przez klienta miejscu. Jakie więc wybrać podłoże pod garaż blaszany?

Dlaczego warto wybrać blaszany garaż?

W temacie garażów, wykonanie z blachy to nie jedyna możliwość. Oczywiście są też pomieszczenia murowane. Dlaczego więc więcej osób decyduje się na dobudowę blaszanego garażu? Przede wszystkim kluczowa jest cena. Na murowany garaż trzeba wyłożyć zdecydowanie więcej pieniędzy, a ponadto sama budowa zabiera więcej czasu i jest dużo bardziej problematyczna.
Blaszany garaż jest tworzony przez firmy od podstaw, a na miejsce przyjeżdża już gotowa konstrukcja. Jej złożenie i postawienie odbywa się w ciągu jednego dnia. Oczywiście, blaszany garaż nie jest tak trwały i możliwy do ogrzania, jak ten murowany. Jednak spełnia większość potrzeb, jakie ma się w stosunku do tego miejsca.
Ważną poruszenia kwestią jest także pozwolenie na budowę. W przypadku murowanych garaży trzeba udać się do urzędu i o takie pozwolenie się ubiegać. Blaszana konstrukcja nie wymaga żadnej papierkowej roboty.

Jakie wybrać podłoże pod garaż blaszany?

Mamy do wyboru kilka opcji, więc każdy znajdzie odpowiadające mu rozwiązanie. Dostępne podłoża to: kostka brukowa, płytki chodnikowe, wylewka betonowa, deski lub fundamenty. Oczywiście każda opcja ma inną cenę i inne zalety. Dużo zależy od miejsca, w którym chcemy postawić blaszany garaż. Nie na każdym podłożu da się zastosować wszystkie metody.
Jeśli garaż blaszany ma pełnić funkcję zadaszenia dla pojazdów, to najlepiej wykonać wylewkę betonową. Jest ona najwytrzymalsza, jednak wymaga podkopania się na głębokość minimum 15 centymetrów. Fundamenty to również trwała i wytrzymała opcja, jednak z ich wykonaniem jest jeszcze więcej pracy. Potrzeba specjalnych konstrukcji, kotew i specjalnej ekipy budowlanej. Jednak sam garaż blaszany będzie bardzo dobrze zabezpieczony i umieszczony w podłożu.
Jeśli pomieszczenie ma pełnić jedynie funkcję składowania akcesoriów ogrodniczy i narzędzi, to nie ma potrzeby tworzyć aż tak wytrzymałego podłoża. Świetnie sprawdzą się płyty i bloki chodnikowe. Wszelkie kostki brukowe również spełnią swoje zadanie. Płyty mają też tą zaletę, że nie wymagają zakopywania, a więc pracy jest znacznie mniej. Co więcej, przy odrobinie umiejętności sami możemy położyć takie podłoże. Ostatnia opcja, czyli drewniane deski, to rozwiązanie mało popularne i raczej niepraktyczne. Jednak ma też swoich zwolenników.

Na co się zdecydować?

Jak widać wszystko zależy od ogólnego zastosowania garażu blaszanego oraz posiadanego budżety. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć, jakie wybrać podłoże pod garaż blaszany. Najlepiej samemu przemyśleć wszystkie zalety i wady, i wybrać to, co najlepiej pasuje do wymagań.

Redakcja Sunovo