Meble lustrzane i nie tylko – jak czyścić szklane powierzchnie?

Piękna toaletka lustrzana to marzenie niemalże każdej kobiety. Taki mebel wygląda bowiem niezwykle efektownie oraz wprowadza do wnętrza nutę wyjątkowego charakteru. Nie od dziś jednak wiadomo, że szklane powierzchnie są bardzo ciężkie do utrzymania w idealnej czystości. Z tego powodu komoda lustrzana czy nawet i okrągłe lustro to elementy, których nieco boimy się podczas aranżacji swoich wymarzonych czterech ścian. W tym artykule postaram się jednak podpowiedzieć, jak czyścić takie elementy wyposażenia, by zawsze pięknie lśniły i błyszczały! Sprawdź!

Po pierwsze: pamiętaj o codziennym przecieraniu powierzchni mebli

Aby lustrzane meble oraz dodatki zawsze wyglądały jak nowe, należy pamiętać o ich codziennym wycieraniu. Na szklanej powierzchni lubi bowiem osiadać kurz oraz inne zanieczyszczenia. Na blacie takiej komody czy toaletki bardzo łatwo dostrzec również odciski palców. Niejednokrotnie wydaje się nam, że ich usunięcie będzie graniczyło z cudem. Jeśli jednak zachowamy regularność, tego typu meble nigdy nie staną się naszym największym problemem. Pamiętajmy zatem, by każdego dnia przecierać lustrzane elementy wyposażenia zwilżoną ściereczką. Najlepiej sprawdzi się do tego szmatka wykonana z mikrofibry lub muślinowa. Do wody, w której namaczamy nasz czyścik, nie dolewajmy jednak detergentów, takich jak chociażby mydło czy płyn do naczyń. Mogą one zostawiać smugi oraz zmatowić piękne szklane tafle. Sama woda w zupełności zatem wystarczy!

Po drugie: posłuż się naturalnymi domowymi preparatami

Czasem może okazać się, że lustrzane meble zdążyły się już dość mocno pobrudzić i niestety sama woda nie wystarczy, by usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Wtedy warto posłużyć się kilkoma domowymi sposobami, dzięki którym lustra w całym domu będą aż lśnić! Wystarczy, że wymieszamy wodę z octem w proporcjach ok. 10:1. Następnie spryskujemy szklaną taflę takim preparatem i wycieramy wysokiej jakości ręcznikiem papierowym. Dlaczego musi być on jednak naprawdę dobry? Słabej jakości papier będzie niestety zostawiał na naszych meblach nieestetyczne paproszki, a tego każdy chciałby uniknąć. 

Gdy meble lustrzane są narażone na dużą wilgoć, warto również raz na jakiś czas przetrzeć je wodą z dodatkiem gliceryny. Specyfik ten sprawi, że szklana powłoka będzie mniej parować. 

Po trzecie: wykorzystaj preparaty chemiczne

Do czyszczenia mebli lustrzanych możemy oczywiście także wykorzystać preparaty dostępne w sklepach. Zawsze zwróćmy jednak uwagę, czy wybrany środek jest dedykowany do szkła. Tylko taki detergent poradzi sobie z naszymi elementami wyposażenia. Używając go, unikajmy jednak wszelkich łączeń, zawiasów czy metalowej konstrukcji. Takie części mogą bowiem pod wpływem środków czyszczących zacząć rdzewieć. Tego raczej każdy z nas chciałby uniknąć. 

Po czwarte: unikaj klasycznych silnych detergentów i ostrych czyścików

Posiadając meble lustrzane, musimy również pamiętać o środkach oraz czyścikach, które mogą raz na zawsze uszkodzić nasze piękne szklane powłoki. Weźmy sobie zatem głęboko do serca zasadę “Żadnych ostrych gąbek czy czyścików o nieregularnym kształcie oraz mocnych czyszczących past, mleczek i proszków”. Jak się można domyśleć, wystarczy raz potraktować takimi preparatami lustrzane meble i wielkie nieszczęście gotowe. Rysy oraz widoczne uszkodzenia są bowiem wtedy wręcz nieuniknione. Niestety efektów swoich niewłaściwych działań w żaden sposób nie cofniemy. Dbajmy więc o swoje meble lustrzane tak, jak należy!

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.