Nowoczesny wystrój okien – trendy wiosna 2022

Wiosna to doskonały czas na odświeżenie wnętrza domu lub mieszkania. Nie potrzeba do tego wcale wielkiego remontu, który poza generowaniem kosztów, ciągnąłby się kilka tygodni. Wystarczy zmienić wystrój okien albo dodatki, takie jak świeczki, wazony lub donice roślin. To w połączeniu z wiosennymi porządkami wystarczy, by poczuć powiew zmian.

Wiosenne sprzątanie czy odgracanie mieszkania?

Nie bez powodu tyle mówi się o tym, że generalne porządki w mieszkaniu najczęściej wykonuje się wiosną. Dni stają się coraz dłuższe a dzięki promieniom słońca większość ludzi ma dużo energii do działania. Poza tym po długiej i smętnej zimie oczekujemy zmian, także w najbliższym otoczeniu.

Generalne sprzątanie najlepiej wykonywać pomieszczeniami. To najbardziej praktyczne, bo nie każdy jest wielkim fanem porządków, dlatego – jeśli w którymś momencie odpuści – przynajmniej jeden pokój będzie solidnie posprzątany.

Zmiany w wystroju okien

Jeśli mieszkanie jest sprzątnięte, a zimowe ubrania schowane głęboko w szafie, czas na prawdziwe zmiany. Najbardziej widoczne będą tego, które dotyczą okien. Wystrój okien nowoczesny nadaje się do niemalże każdego mieszkania. Obecne trendy są po prostu uniwersalne i będą pasować do charakteru większości pomieszczeń.

Wystrój okien należy dopasować przede wszystkim do funkcji pokoju, w którym się znajdują. Istotne jest także to, czy okna znajdują się na parterze, czy na piętrze. Na niższych kondygnacjach mieszkańcy często potrzebują więcej prywatności, więc nawet w ciągu dnia starają się przysłaniać okna.

Jakie firanki wybrać do mieszkania?

Moda dotycząca wystroju okien nadal podąża w kierunku minimalizmu. Ciężkie, bogato zdobione firany odeszły do lamusa kilka lat temu. Podobnie stało się z firanami kolorowymi, które na dziś znajdą miejsce w pokoju dziecięcym lub urządzonej w prowansalskim stylu kuchni.

Wiosna 2022 to czas lekkich, zwiewnych firanek z cienkiego materiału. Minimum zdobień, delikatne marszczenia, najlepiej na taśmie wszywanej na stałe – to również staje się wyznacznikiem dla dekoratorów wnętrz.

W oknach, które sięgają do podłogi, firanka może się na niej lekko opierać. W tradycyjnych oknach powinna sięgać do parapetu. Długość na 2/3 szyby sprawdzi się tylko w wypadku okien kuchennych, na których stoją ozdoby, czy zioła w doniczkach.

A może rolety?

Firany absolutnie nie są obowiązkowe. Owszem, zdobią okna, dodają ciepła pomieszczeniu, ale wymagają też sporo pracy. Trzeba je regularnie prać, prasować i rozwieszać, co w dużym mieszkaniu może zająć sporo czasu.

Dla wielu ludzi świetną alternatywą mogą być rolety, zwłaszcza drewniane, które po latach wracają do łask. Czy wystrój okien nowoczesny to roleta zamiast firanki? Jak najbardziej! Najlepsze będą te drewniane, bo wszystko to, co naturalne, jest obecnie najmodniejsze.

Do wyboru są dwie opcje: shuttersy albo poziome żaluzje. Można dopasować ich kolor do kolorystyki wnętrza. W praktyce dobrze jeśli w całym domu utrzymane są w jednym kolorze, bo widać je także z zewnątrz. To trwałe rozwiązanie, które nie tylko ozdobi okno, ale również uchroni wnętrze przed ciepłem, nadmiernym światłem i wścibskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.