Podpowiadamy, jak oprawić obraz

Obrazu to przepiękna ozdoba każdego wnętrza. Szczególnie, jeśli dostaniemy je od przyjaciela artysty lub ktoś w rodzinie lubi malować. Z dumą prezentujemy dzieła na ścianach naszego domu. Jednak nie tylko obraz może być ozdobą, ale również rama, w której się znajduje. Często wybór nowego obramowania okazuje się naprawdę trudny. Dopasowanie stylu i połączenie wszystkiego w jedną całość to prawdziwe wyzwanie. Podpowiemy, jak oprawić obraz, aby był jeszcze piękniejszy.

Jak dobrać ramę do obrazu?

Każdy pewnie ma doświadczenie z ramkami do zdjęć. Klasyczne wymiary, wystarczy kupić to, co nam się podoba, byleby pasowało do wnętrza. Niestety, z obrazami nie jest tak łatwo. Tutaj ramę trzeba jednocześnie dobrać do tematyki dzieła oraz do wystroju wnętrza. Nie zawsze uda się to połączyć.
Jeśli mamy do wyboru kilka różnych obrazów, zacznijmy od dopasowania wnętrza do któregoś z nich. Sprawdźmy, która tematyka najlepiej łączy się ze stylem mebli i kolorami na ścianie. Jeśli już to zrobimy, możemy zastanowić się nad ramą. Najlepiej, jeśli obraz ma podobne kolory co ogólnie całe wnętrze. Możemy wtedy przełamać to połączenie ciekawym kolorem ramy, odbiegającym od całości. Jeśli chcemy wyróżnić obraz na tle ściany, wybierzmy obramowanie dużo jaśniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie różnych styli – na przykład geometryczny obraz z barokową ramą.

Podobrazie i technika malarska a rama

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jest sam typ obrazu, technika jaką został namalowany i podobrazie. Wpływa to na rodzaj ramy, jaki musimy kupić. Jeśli oprawiamy obraz stary, który ma już swoje lata, to z pewnością był malowany na płótnie lub też desce techniką olejną. Potrzebna jest więc rama o grubym dnie i odpowiednim profilu. Wiąże się to z większym kosztem, gdyż sami nie damy rady oprawić obrazu. Będzie on wymagała profesjonalnej usługi oprawy.
Wszelkiego rodzaju kartonowe obrazy lub stworzone na specjalnym papierze, jak grafiki, akwarela, różne szkice mogą być oprawiane zwykłymi ramami. Dostaniemy je w każdym sklepie meblarskim lub na stronach internetowych. Jest to proste i szybkie, a wybór jest naprawdę ogromny. Każdy znajdzie idealną ramę pasującą zarówno do obrazu, jak i wnętrza.

Już wiesz jak oprawić obraz!

Kilka cennych wskazówek z pewnością ułatwi Ci wybór ramy. Sposobów na to, jak oprawić obraz jest multum. W obecnych czasach panuje duża dowolność w kwestii stylów i nieoczywistych aranżacji. Oprawa obrazów to ciekawy sposób właśnie na mieszankę różnych barw, faktur i mody. Warto więc włączyć sztukę do swojego wnętrza. Znajdź ciekawą grafikę w Internecie lub wybierz się na targ staroci. Może w Twojej rodzinie jest artysta albo przodek był malarzem? Tutaj też znajdzie się jakieś dzieło! A wszystko to zawieźć w salonie lub nad stołem w jadalni. Sztuka i aranżacja wnętrz idą ze sobą w parze! Wystarczy tylko dać się ponieść wodzy fantazji aby stworzyć unikalne połączenie.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.