Podpowiadamy – szare ściany z czym łączyć

Jeszcze do niedawna tak popularne tapety i fototapety obecne w niemal każdym mieszkaniu, musiały ustąpić nowemu trendowi, jakim jest malowanie ścian i ozdabianie ich oryginalnymi naklejkami. Chociaż zamiana ta może budzić niepewność estetyki, to jednak szczególnie młodzi ludzie, coraz częściej decydują się na ten krok.

Szarość równa się neutralność

W czasach obecnych modnym trendem jest pokrycie ścian jednolitym kolorem, i co może być dość zaskakujące – jest nim barwa szara we wszystkich odcieniach. Być może jest to nawiązanie do kolorów ziemi — tak charakterystycznych w kulturze skandynawskiej, a możliwe, że to inspiracja neutralną kolorystyką, której przestrzeń można ozdobić dowolnymi barwami. Faktem jest, że kolor szary w formie farb do ścian, bije obecnie rekordy popularności.

W zależności od odcienia szarości należy w pomieszczeniu zgromadzić meble i dodatki w kolorach dobrze z nim korespondujących. Trzeba jednak unikać zbyt zbliżonych do szarego kolorów, ponieważ takie zestawienie spowoduje przytłaczające wrażenie, a przede wszystkim brak oryginalności, nudę i ponurą atmosferę. Ważne jest również to, czy odcień szarości, który umieścimy na ścianach jest ciepły czy chłodny – jeżeli wyborem był wyraźnie chłodna barwa, wszelkie meble dodatki i tkaniny również powinny być w tej tonacji zabarwienia. Mówiąc krótko — wybranie barw ciepłych do chłodnej tonacji ścian wprowadzi do pomieszczenia dysonans kolorystyczny.

Szare ściany z czym łączyć

Sama szarość wbrew pozorom nie jest nudna – doskonale łączy się ze stonowanymi, ale wyrazistymi dodatkami w kolorach takich, jak: granatowy, bordowy czy szmaragdowy – pod warunkiem, że pomieszczenie jest jasne i przestronne. W małych pomieszczeniach ciemne kolory przytłoczą przestrzeń i sprawią, że optycznie pokój wyda się jeszcze mniejszy. W takiej sytuacji warto do szarego dodać jasnych barw, o optymistycznym przesłaniu typu: jaskrawo czerwony, beżowy, żółty czy turkusowy.

Szary i pastele

Pastele, czyli delikatne, ledwo zaznaczone pigmentem barwy doskonale wyglądają na szarym tle. Dodatek elementów ozdobnych i użytkowych w odcieniach bladego różu, lekkiego, rozbielonego pomarańczu, seledynu czy błękitu sprawi, że wnętrze wyda się wyjątkowo rozjaśnione i zachwycająco przytulne. Zwiewne firanki w oknach i wzorzysty dywan dopełni zamierzoną stylistykę.

Jakie meble wstawić do pomieszczenia o szarych ścianach

De gustibus non est disputandum – mówi łacińskie przysłowie i jest w tym wiele prawdy, ponieważ we własnym mieszkaniu mamy prawo wstawić takie dodatki, jakie nam się podobają. Jednak, jeżeli chodzi o dobór mebli, to pamiętajmy, że barwa szara przywodzi na myśl neutralność i prostotę; dlatego też dodatek naturalnych materiałów, takich jak: drewno, stal czy kamień będzie najwłaściwszym posunięciem w urządzaniu wnętrza pokoju.

Dużą rolę, jako energiczny, kolorowy akcent odgrywają rośliny – szarość ścian jest doskonałym tłem dla zielonych roślin doniczkowych, a także roślin kwitnących. Soczysta zieleń i orgia barw żywych kwiatów z pewnością mocno ożywią pomieszczenie i dodadzą mu niewymownej elegancji.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.