Porównanie – żarówka led a energooszczędna

Oszczędzanie energii jest obecnie w modzie. Każdy stara się wyłączać światło i kupować energooszczędne żarówki, ledy. Stare, tradycyjne oświetlenie już dawno odeszło w kąt. Energooszczędne żarówki i ledy są nie tylko ulgą dla portfela, ale mają wpływ na nasze środowisko. Ekologia to ważna sprawa. Jednak w gruncie rzeczy które oświetlenie lepiej wybrać? Przedstawiamy porównanie – żarówka led a energooszczędna. Która okaże się lepsza do Twojego domu?

Żarówka led – wady, zalety, informacje

Na pierwszy ogień idzie znana wszystkim żarówka led. Co w praktyce oznacza jej nazwa? Z angielskiego można ją przetłumaczyć jako diodę elektroluminescencyjną. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe i rozwinięte technologiczne. Największą zaletą jest 25 krotnie dłuższe działanie w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Ich trwałość to nie jedyna zaleta. Żarówki są także bardzo odporne i żywotne. Nie straszne im upadki i uderzenia.
Światło, jakie rzucają żarówki led jest kierunkowe. Oznacza to, że nie rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu i ich źródła trzeba dobrze rozmieścić. Kolejną sprawą, która może być traktowana jako minus, jest barwa światła ledowego. Jest ono zimniejsze od tradycyjnych żarówek. Trzeba się do niego przyzwyczaić, jednak z czasem nie widać różnicy.

Żarówka energooszczędna – wady, zalety, informacje

Żarówka energooszczędna to inaczej świetlówka kompaktowa o skrócie CFL. Można ją nazwać lampą fluorescencyjną. Kształtem porównuje się je do litery U lub spirali. Mają stosunkowo małe rozmiary i dzieli się je na dwie grupy: z zapłonem oraz z potrzebą dodatkowego źródła zapłonu.
Oświetlenie energooszczędne ma ogromną zaletę – cenę. Są stosunkowo bardzo tanie, a ich wydajność w granicach rozsądku. Plusem jest szerokokątne padanie światła. Równomiernie oświetlają całą przestrzeń, bez kombinowania z ich ułożeniem. Nie ma również dużej różnicy w kolorze światła, a więc nie odczujemy różnicy.

Porównanie – żarówka led a energooszczędna

Przede wszystkim najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy wyborze żarówki jest ich czas działania. Trwałość żarówki led wynosi nawet aż 50 tysięcy godzin. To naprawdę rekordowy czas działania. Z kolej żarówka energooszczędna przy najlepszym wyniku osiąga 5 razy krótszy wynik. Jednak jest to także kwestia ceny. Żarówki energooszczędne są tańsze od ledowych. Jednak biorąc pod uwagę aż taką przewagę w czasie pracy nie do końca przekłada się to na cenę. Lepiej wziąć trochę droższe ledy, które poświecą aż 5 razy dłużej.

Ważne są również takie aspekty jak jakość wykonania i użytych materiałów, odporność na przepięcia i skuteczność oświetlenia. To w głównej mierze zależy od producenta. Można więc trafić na lepiej wykonaną żarówkę energooszczędną, która poświeci dłużej niż słabiej zrobiona ledowa. Za pierwszą z nich może przemawiać także kwestia równomiernego padania światła. Żarówka ledowa nie do końca równo rozprowadza światło, gdyż jest kierunkowa. Wyniki są więc niejasne i podzielone. Porównanie żarówka led a energooszczędna nie może jednoznacznie stwierdzić, które będą lepsze. Trzeba wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i zdecydować, co w danym wypadku okaże się sprawniejsze.

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.