Przedstawiamy ciekawe ogrodzenia posesji

Ogrodzenie ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to wizytówka domu oraz ogrodu. Powinno być przede wszystkim wykonane z wytrzymałych materiałów i utrzymane w spójnym stylu.

Wybór ogrodzenia

Należy pamiętać, że musi pasować nie tylko do otoczenia, ale również charakteru budynku. W tym artykule przedstawimy ciekawe ogrodzenia posesji, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. W miejscu, w którym posesja styka się z działkami sąsiadów i ulicą, najważniejsze jest ogrodzenie. Od niego zależy jak będzie prezentować się granica prywatnej sfery. Najpierw trzeba się dobrze zastanowić jaki efekt chcesz uzyskać i jaka przestrzeń działkowa jest dla ciebie najważniejsza. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie różnych stref dostępności oraz aktywności. Strefowanie terenu działki jest niezwykle ważne, dlatego warto je przeprowadzić nawet na niewielkiej przestrzeni. Jeśli przed wykonaniem ogrodzenia przeprowadzisz podział funkcjonalny działki to prawdopodobnie mocno zoptymalizujesz wydatki. W eksponowanych obszarach można zastosować kosztowniejsze rozwiązania, które będą się dobrze prezentować.

Wysokość ogrodzenia

Bardzo ważna jest oczywiście wysokość ogrodzenia. Z reguły optymalne będzie 120-160 cm, ale zależy to też od upodobań inwestorów oraz miejsca. Ogrodzenie niższe można postawić bezpośrednio przy wejściu do domu. Ma to jednak sens wtedy, gdy działka nie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy lub szlaku dla pieszych, który jest intensywnie uczęszczany. Najważniejsza jest oczywiście ochrona strefy prywatnej i relaksacyjnej posesji. Ogrodzenie tej strefy powinno być wysokie, ale zawsze można zrobić wyjątek. Warto również mieć na uwadze, że miejscowe przepisy mogą określać dozwoloną wysokość. Jeżeli chodzi o ogrodzenie zaplecza działki to jego wysokość nie jest już tak ważna. Zależy przede wszystkim od widoczności tej strefy dla postronnych osób oraz lokalizacji. Warto zdecydować się na wyższe ogrodzenie, jeśli chcemy zasłonić mało reprezentacyjne widoki. Trzeba też pamiętać, że ogrodzenie musi pasować do otoczenia działki oraz architektury domu.

Wybór materiałów

Dobór materiałów ogrodzeniowych jest uzależniony od tego, czy jest to architektura tradycyjna, czy też nowoczesna. Większy problem może być z dopasowaniem ogrodzenia do otoczenia działki. Ważny jest także materiał, z którego zostanie wykonane ogrodzenie. Do wyboru jest: beton, kamień, drewno, metal oraz rośliny. Wybierając ogrodzenie trzeba też pomyśleć o praktycznych względach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogrodzenie powinno się nie tylko dobrze prezentować, ale musi być też funkcjonalne. Należy pamiętać, że przy niektórych materiałach ogrodzeniowych nakład pracy będzie zdecydowanie większy. Jednak trzeba mieć świadomość, że każdy materiał skrywa ogromne możliwości. Drewno jest niestety najmniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu niezbędne będą zabiegi pielęgnacyjno-zabezpieczające, które są dosyć czasochłonne. Z tego powodu większość ludzi decyduje się na ogrodzenia metalowe lub betonowe, które cechują się długą żywotnością.

Redakcja Sunovo