Wiertło kobaltowe – zastosowanie i rodzaje

Wiertarka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego szanującego się majsterkowicza. Przydaje się w wielu momentach, podczas drobnych prac remontowych, składaniu mebli czy przy własnoręcznym tworzeniu przedmiotów. Każdy majster ma swoje ulubione urządzenie. W związku z tym ile ludzi – tyle opinii. Każdy uważa, że co innego jest najlepsze. Jednak samo urządzenie to nie wszystko, ogromną rolę odgrywają również wiertła. Dziś przyjrzymy się szczególnie jednemu. Na tapet bierzemy wiertło kobaltowe – zastosowanie i wszystkie przydatne informacje!

Kobalt – krótka historia metalu

Najpierw warto zapoznać się z tym, czym właściwie jest kobalt. Jego historia sięga aż XVIII wieku, kiedy to w 1735 roku został on odkryty przez Szweda Georga Brandta. Był on cenionym chemikiem. Nazwa „kobalt” pochodzi od „kobolda”, czyli złego ducha. Według legendy, miał on podrzucić rzeczony kobalt w miejscu, gdzie były złoża potrzebnego ludziom żelaza. Nie wiedziano jednak, że kobalt w późniejszych czasach stanie się niesamowicie cennym surowcem.
Do XIX wieku kobalt był wykorzystywany w ceramice oraz przy produkcji zabarwionego na niebiesko szkła. W XX wieku odkryto jego zastosowanie w medycynie do sterylizacji narzędzi oraz w radioterapii. Obecnie kobalt oprócz tworzenia z niego wierteł jest bardzo pożądany przy produkcji silników do samochodów elektrycznych. Co więcej, od 2016 roku jego cena wzrosła o 270%! Popyt jest naprawdę ogromny i istnieje ryzyko, że metalu może za kilka lat zabraknąć, jeśli nie zostaną odkryte nowe źródła.

Wiertło kobaltowe – zastosowanie

Wiertło kobaltowe wykorzystuje się przede wszystkim przy wierceniu w bardzo twardych, opornych powierzchniach. Mowa tu o metalach. Kobalt cechuje ogromna wytrzymałość i odporność, dlatego jego zastosowanie odnajduje się właśnie przy najtrudniejszych powierzchniach. Jego wskaźnik twardości oscyluje w przedziale 62 do 62 HRC. Można powiedzieć, że wiertło kobaltowe to produkt dla najbardziej wymagających majstrów.
Wiertła kobaltowe mają oczywiście odpowiednią cenę stosowną do ogromnej wytrzymałości i jakości. Można jednak znaleźć i tańsze i droższe modele. Warto więc sprawdzić oferty różnych sklepów, stacjonarnych oraz internetowych. Można trafić na wiele ciekawych promocji oraz produkty w przystępnych cenach. Zwracajmy jednak uwagę na ich twardość i jakość wykonania. Nie chcemy przecież wyrzucić pieniędzy w błoto.

Czy warto wydać pieniądze na kobaltowe wiertła?

Chociaż wiertło kobaltowe zastosowanie ma naprawdę skuteczne i dobre, to wciąż wiele ludzi zastanawia się, czy rzeczywiście jest warte swojej ceny. Nic dziwnego, przecież na rynku mamy wiele innych modeli, które także są zachwalane. Weźmy na przykład wiertło tytanowe o bardzo podobnych parametrach, jak kobaltowe. Tutaj pozostaje już tylko kwestia osobistych preferencji oraz dobrej oferty. Może okazać się, że opłacalne będzie zakupienie wiertła kobaltowego, gdyż akurat jest w świetnej cenie. To samo tyczy się wiertła tytanowego. Dlatego warto śledzić różne promocje i poradzić się innego fachowca, który ma już doświadczenie z różnymi tworzywami.

Redakcja Sunovo