Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wybór okien do domu – co jest ważne?

31 stycznia, 2024 Wybór okien do domu


Stolarka okienna ma ogromny wpływ na odczuwalny komfort termiczny w naszych domach. Są to także elementy mające wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Okna mają również wpływ na efekt wizualny. Decydując się na ich zakup, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ich parametry. Ciężko wyobrazić sobie dom, który nie ma żadnych okien. W końcu to dzięki nim można zyskać dostęp do światła dziennego. Co należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać dobre okna, które będzie można wykorzystywać przez długi czas?

Materiał wykonania

Stolarkę okienną można podzielić biorąc pod uwagę różne parametry. Jednym z nich jest materiał wykonania. Okna w Lublinie, które można zamówić za pośrednictwem strony https://www.oknanaleczowska.pl/, wykonane są z:

  • tworzywa sztucznego – okna z PCV należą do najtańszych, dzięki czemu są dostępne praktycznie dla każdej osoby. Produkuje się je z wysokoudarowego polichlorku winylu. W środku można znaleźć komory, które porozdzielane są pakietami szybowymi. Im będzie ich więcej, tym większa pewność, że będą one w stanie dobrze zabezpieczyć przed utratą ciepła w domach;
  • drewna – wykonane z naturalnego materiału, pozwalają na wprowadzenie określonego klimatu do domu. Świetnie dopasowują się do domów klasycznych i nowoczesnych-minimalistycznych. Ich zaletą jest wysoka odporność na czynniki atmosferyczne. Każda osoba musi jednak pamiętać o regularnej konserwacji tych okien, aby móc wydłużyć ich żywotność.

Oprócz tego, na rynku spotkać można również okna aluminiowe – idealnie nadające się do wykonywania dużych przeszkleń. To dzięki nim można stworzyć ściany ze szkła, które są tak charakterystyczne dla nowoczesnych budynków. Ich cena jest wysoka. Za to nie wymagają one żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Które okna są najlepsze?

Zakup stolarki okiennej to spora inwestycja, którą należy w odpowiedni sposób przemyśleć. Tylko to da nam pewność, że pieniądze zostaną dobrze wydane. Jedna z najważniejszych rzeczy, która powinna wpływać na wybór, jest zastosowanie ochrony antywłamaniowej. Mowa tutaj o ryglach, które stosowane są po to, aby podważenie okna nie było możliwe. Na szybach naklejana jest specjalna folia, która ma chronić przed jej zbiciem.

Dla wielu osób ważnym czynnikiem jest również Rw, czyli współczynnik informujący o ilości przepuszczanego hałasu. Szczególnie jest to ważne dla osób, które mieszkają w centrach dużych miast oraz przy ruchliwych ulicach. Rw określane jest zawsze w decybelach. Im wyższy będzie to współczynnik, tym większa pewność, że do środka domu dotrze mała ilość hałasu.

Jak należy otworzyć okno?

Decydując się na zakup okien, pod uwagę należy wziąć sposób otwierania okna. Tak, aby nie było problemów z otwarciem i zamknięciem. W sklepach można otrzymać następujące grupy produktów:

  • okna rozwierane oraz okna uchylno-rozwierane (można je otworzyć od góry w wąskim zakresie lub na całej szerokości pomieszczenia),
  • okna odchylne (świetnie sprawdzają się w przypadku wietrzenia pomieszczenia, można je odchylić od dołu lub od góry),
  • okna przesuwne (wykorzystuje się je najczęściej w przypadku okien tarasowych, można je przesuwać dzięki skrzydłom montowanym w podłodze),
  • okna dachowe (montuje się je w dachach, niektóre można otwierać od wewnątrz, inne montowane są na stałe),
  • okna wyłazowo-dachowe (połączenie okien i wyłazów dachowych, to je wykorzystuje się do swobodnego wyjścia na dach).

Analiza ofert dostępnych na rynku powinna poprzedzić zakup okien. Pomoże to w dobraniu stolarki okiennej, którą kupuje się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Materiał zewnętrzny

dekoracje na osiemnastkę

Redakcja Sunovo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wyczyścić stopę żelazka?
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Jak wyczyścić białe trampki?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak wyczyścić białe trampki?