Budowa blaszaka a regulacje prawne

Wiele osób decyduje się na postawienie blaszanego garażu w różnych sytuacjach. Dla jednych sprawdza się tymczasowo, na przykład podczas budowy domu. Dla drugich jest alternatywą dla droższego garażu murowanego na długie lata. Obojętne jednak z jakich przyczyn decydujemy się na postawienie blaszaka, zawsze musimy zapoznać się z regulacjami prawnymi. W tym artykule przedstawimy wszystkie fakty dotyczące pozwoleń i zapisów w kodeksach. Czy budowa blaszaka jest taka prosta?

Kiedy potrzebna jest zgoda na budowę blaszaka?

Warto na samym początku wspomnieć, że nie każda budowa blaszaka musi być zarejestrowana. Przede wszystkim jeśli stawiamy konstrukcję tymczasowo lub planujemy ją w niedalekiej przyszłości przenieść, to nie musimy udawać się z tym do urzędu. Precyzując, polskie prawo głosi, że niezarejestrowane mogą być tymczasowe obiekty budowlane, które będą stały maksymalnie 120 dni od dnia rozpoczęcia pracy. Warto to wiedzieć, ponieważ wpis w kodeksie został zmieniony w kwietniu tego roku. Do tej pory obiekt mógł stać nawet 180 dni. Jeśli mamy zamiar postawić garaż blaszany na dłużej, musimy udać się do urzędu.
Jednak jeśli planowany blaszak będzie jednopiętrowy o wymiarach nieprzekraczających 35 metrów kwadratowych, to możemy być spokojni. Taka konstrukcja nie wymaga rejestracji.

Co trzeba wiedzieć przed zarejestrowaniem budowy blaszaka?

Przed przystąpieniem do prac budowalnych należy udać się do Urzędu Gminy lub Miasta, by zgłosić swoje zamiary. Należy przygotować kilka dokumentów oraz wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.
Musimy wiedzieć, jakie przeznaczenie ma działka, na której ma stanąć blaszak: rolna, budowlana, inwestycyjna lub inna. Powinniśmy także wiedzieć, czy na rzeczonej ziemi jest w ogóle dopuszczalne stawianie takiej konstrukcji oraz przedstawić plan budowy. Plan musi zawierać takie informacje o budowali, jak jej wysokość, szerokość, kąt nachylenia i wszelkie inne wymiary. Im więcej informacji, tym lepiej, w urzędzie trzeba znać jak najwięcej szczegółów w razie pytań.
Dodatkowo do papierów należy dołączyć zaświadczenie, że jesteśmy zarządcą działki i mamy prawo do postawienia na niej konstrukcji. Urząd wymaga również mapki sytuacyjnej w skali 1:1000. Wszystkich wymaganych papierów jest dość dużo jak na zwykły, blaszany garaż, jednak trzeba się z tym pogodzić. Musimy dopełnić wszelkich formalności, nie unikniemy ich. Pamiętajmy, że samowola budowlana może być bardzo surowo ukarana.

Budowa blaszaka a przepisy – podsumowanie

Jeśli planujemy budowę blaszaka powyżej 35 metrów kwadratowych, to pamiętajmy o dopełnieniu papierkowej roboty. Bez niej nie można rozpocząć budowy. Dwa razy sprawdźmy, czy na pewno wszystko oddaliśmy i uzupełniliśmy, bo urząd wszystko zauważy. Wszelkie błędy trzeba szybko skorygować i poprawić. Jeśli nie chcemy mieć problemów i spokojnie dokończyć budowę lepiej nie unikajmy uregulowania urzędowych spraw. Samowola budowlana to najgorsze wyjście! Dlatego spokojnie wypełnijmy papiery i zabierzmy się za budowę garażu!

Redakcja Sunovo