Dekorujemy wnętrze – co zamiast zasłon?

Zasłony i firanki to znane ozdoby okien już od wielu, wielu lat. Goszczą w domach naszych babć, mam, a także u nas. Jednak w pewnym momencie czuć przesyt i pragniemy zmiany. W końcu ile lat można prać, prasować i wieszać firanki i zasłony? To naprawdę uporczywe zajęcie. Dlatego dziś zastanowimy się, co zamiast zasłon? W sklepach czeka na nas morze możliwości, dlatego spieszymy z poradami!

Rolety w oknach – rodzaje i najlepsze modele

Doskonałym zamiennikiem dla przestarzałych zasłon mogą być nowoczesne rolety. Mamy do wyboru różne modele. Najpopularniejsze są rolety ekranowe. Najczęściej się ich używa zarówno w domu, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Roleta składa się z pasa materiału nawiniętego na rolkę. Zazwyczaj do jej produkcji używa się włókna szklanego, PVC lub poliestru. Kolejny model to rolety austriackie. Są bardzo stylowe i efektowne. Wszystko dzięki systemowi odsłaniania, który wygląda jak odsłonięcie kurtyny w teatrze. Materiał jest bardzo dowolny i praktycznie wszystkie tkaniny do produkcji rolet się nadają. Kolejna propozycja to rolety rzymskie, które zyskują popularność w ostatnim czasie. Składają się one z podzielonych na części kawałków materiału, które osobno podwijają się do góry. Występują w wielu wersjach kolorystycznych i są bardzo praktyczne. Tanią opcją są rolety dzień-noc. Składają się z materiału w dwóch kolorach – bardzo jasnej bieli oraz ciemniejszego odpowiednika. Przy nasunięciu ciemniejszego koloru na jasny rolety zaciemniają pokój. Ich minusem jest jednak stałe zasłonięcie okna, co w pewnych przypadkach zamienia się w plus.

Żaluzje w oknach – rodzaje i cenne informacje

Alternatywą dla rolet są żaluzje. Wykonuje się je z innych materiałów i ich budowa odbiega od ich sąsiadów. Zwykle są metalowe lub aluminiowe, ale wykonuje się je także z drewna. Daje to piękny efekt we wnętrzu dodatkowo je ocieplając. Możemy wybrać żaluzje zewnętrzne lub wewnętrzne. Te pierwsze dodatkowo ochronią szyby przed czynnikami zewnętrznymi lub ewentualnym włamaniem. Świetnie sprawdzą się w mieszkaniach na parterze. Wewnętrzne umieszczane są na ramie okna. Dzielą się na poziome lub pionowe. Te drugie to tak zwane wertykale. Można je często zauważyć w biurach i urzędach, ale świetnie sprawdzają się także w mieszkaniach i domach. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor i materiał, a będą stylową ozdobą okna. Ciekawą opcją jest wybór żaluzji bambusowych – ekologiczne i bardzo wytrzymałe.

Co zamiast zasłon – wybierz sam!

Ciężko się zdecydować na jedną opcję pośród tylu możliwości. Warto jednak przemyśleć, co najlepiej będzie prezentować się w wybranym wnętrzu oraz jakie cechy chcemy mieć w produkcie. Żaluzje czy rolety to naprawdę świetne rozwiązanie jeśli zastanawiamy się, co zamiast zasłon zawiesić w oknach. Warto więc zapoznać się z ofertami sklepów stacjonarnych lub przeglądnąć katalogi dostępne online. Z pewnością znajdziemy dużo inspiracji i wybierzemy produkt idealny dla nas. Zasłony to nie jedyne rozwiązanie!

Redakcja Sunovo