Upalne dni zdarzają się coraz częściej, a większość mieszkań nie jest przygotowana na bardzo wysokie temperatury. Podpowiadamy, jak ochłodzić mieszkanie podczas letnich upałów
Technika w walce z upałem
Najlepszym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zainstalowanie klimatyzacji. Zapewnia ona bardzo skuteczne chłodzenie i jest wygodna. Jednak sporo kosztuje, wymaga regularnej konserwacji i nie działa, gdy zabraknie prądu.
Najpopularniejszym sposobem na ochłodzeni są różnego rodzaju wentylatory. Wywołany przez nie ruch powietrza daje wrażenie ochłodzenia.
Coraz popularniejsze stają się specjalne zewnętrzne rolety, które chronią nie tylko przed upałem, ale także przed zimnem i włamaniami. Najlepsze są białe, bo doskonale odbijają światło słoneczne. Zamontowane przez fachowca, będą służyły długie lata.
Stosunkowo nowym, ale bardzo dobrym sposobem jest chłodzenie sufitowe. W przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji, chłodne powietrze rozkłada się na całej powierzchni, a nie punktowo. Ta metoda jest możliwa do zastosowania w pomieszczeniach z sufitem podwieszanym.
Sporo osób zabezpiecza swoje mieszkania przed upałami, zakładając na szyby specjalną folię przeciwsłoneczną. Dzięki warstwie odbijającej promieniowanie cieplne, mieszkanie nie nagrzewa się.
Chłodniejsze mieszkanie bez wielkich nakładów
Nie każdy może i chce zakładać klimatyzację czy rolety. Jak ochłodzić mieszkanie przy pomocy domowych metod? Można to zrobić na wiele sposobów. Choć efekty nie będą tak spektakularne, jak przy zastosowaniu klimatyzacji, to jednak w mieszkaniu będzie dużo przyjemniej i chłodniej.
Chyba najprostszą metodą ochłodzenia jest wietrzenie mieszkania przez otwarcie wszystkich okien. Najlepiej robić to w drugiej połowie nocy lub nad ranem. Wtedy na dworze jest najniższa temperatura. Po wywietrzeniu okna należy zamknąć. Warto je też zasłonić. Należy unikać wietrzenia wczesnym popołudniem, bo wtedy na zewnątrz panują najwyższe temperatury. Ta prosta metoda nie przynosi jednak efektów, gdy na dworze temperatury są wyższe niż w mieszkaniu.
Inną prostą i tanią metodą na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zawieszenie na oknach białej tkaniny. Najlepiej nadają się do tego nieprzeźroczyste materiały bawełniane. Jeśli dodatkowo zasłona będzie zmoczona i zawieszona na zewnątrz okna, to efekt chłodzenia będzie o wiele lepszy. Temperaturę obniży woda, która będzie parowała z mokrej zasłony.
W utrzymaniu niższej temperatury w pomieszczeniach bardzo pomoże zasłanianie okien. Już tradycyjne zasłony ograniczą nagrzewanie pomieszczeń, ale dużo lepsze są specjalne rolety termoizolacyjne. Ich konstrukcja nie tylko zabezpiecza przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także przed nagrzewaniem. Większość takich rolet można zamontować samodzielnie. W zależności od preferencji montaż może polegać na przyklejeniu za pomocą specjalnych zaczepów z klejem lub wykorzystaniu różnych haczyków i wkrętów.
Wadą tej metody jest to, że chłodzenie nie jest zbyt duże. Poza tym rolety są dość problematyczne w czyszczeniu.