Jak uratować trawnik spalony nawozem lub słońcem? Ogrodowe SOS!

Ciepłe i słoneczne lato z pewnością cieszy większość z nas. Jednak nie zawsze wywołuje uśmiech na twarzach ogrodników. Okres suszy i mocnego słońca może okazać się zabójczy dla trawników. Każdy ogrodnik, nawet amator, nie chce dopuścić do zniszczenia trawy, o którą przecież tak dobrze dbał! Słońce to nie jedyne zagrożenie. Podpowiemy również, jak uratować trawnik spalony nawozem! Zapraszamy do lektury.

Upały – jak dbać podczas nich o trawnik?

Wiele osób zastanawia się, czy zmienić pielęgnację trawnika podczas upałów. Z pewnością warto odpowiednio dopasować porę podlewania oraz ilość wody do panujących warunków. Szacuje się, że trawnik powinien średnio przyjmować 4 do 5 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu doby. Dlatego też należy bardzo obficie podlewać trawnik i zadbać o to, aby płyny dostały się na dość głęboko. Mamy tu na myśli około 10 centymetrów w głąb ziemi.
Trawnik najlepiej podlewać po zachodzie słońca. Zabronione jest wykonywanie tej czynności podczas największego słońca, gdyż nie przyniesie to najmniejszych rezultatów. Woda najzwyczajniej w świecie wyparuje przez różnicę temperatur pomiędzy powietrzem a nią. Dlatego też zalecamy podlewanie trawnika z samego rana lub pod wieczór.

SOS – jak uratować trawnik spalony nawozem lub słońcem?

Pierwszą myślą może być chęć chwycenia za konewkę i bieg do podlewania. Stop! Nie tędy droga! Trawę należy najpierw podreperować mechanicznie, aby woda w ogóle mogła dostać się do jej podłoża. Zaczynamy więc od skoszenia wysuszonej rośliny. Teraz należy dokładnie wygrabić trawnik, aby pozbyć się wszelkich przesuszeń. Jeśli trawnik jest w naprawdę złym stanie, należy dodatkowo wykonać zabieg wertykulacji. Polega ona na nacinaniu drani na dość płytką głębokość. Sprawi to, że woda łatwiej dostanie się do źdźbeł trawy. Teraz możemy nawodnić trawnik, oczywiście jeśli jest do tego odpowiednia pora dnia.
Przez długi czas, aż do całkowitego zregenerowania trawy nie można używać żadnych nawozów. Mogą one znowu wypalić trawę lub pogorszyć jej stan. Takie środki należy stosować jedynie na zdrową, świeżo skoszoną trawę. Tylko wtedy spełnią swoją rolę. Trzeba uważać na mocne nawozy. Najlepiej poradzić się specjalisty, który środek najlepiej sprawdzi się do posiadanego rodzaju trawy i podłoża.

Piękny i zadbany trawnik to przede wszystkim regularna pielęgnacja

Trawnik wbrew pozorom to bardzo trudny element ogrodu w swojej pielęgnacji. Trzeba poświęcać mu dużo uwagi i dobrze obserwować. Często zdarza się, że uszkodzeniu nie ulega cała trawa, tylko jej płat. Warto wtedy użyć regenatora do trawników lub zastosować dosiewkę ze specjalnego rodzaju nasion. Szybko kiełkują i wypuszczają źdźbła. W kilka tygodni trawnik znów wygląda jak nowy! A piękna zieleń cieszy oczy, uspokaja i relaksuje. Kontakt z naturą, nawet tą ogrodową, to niesamowite uczucie dla każdego człowieka. Warto spędzać czas na wolnym powietrzu i czerpać energię ze słońca, roślin i powietrza. Dlatego zadbaj o swój ogród i ciesz się naturą!

Redakcja Sunovo