Jak ustawić antenę satelitarną?

Większość osób, które korzystają z anteny satelitarnej, przynajmniej od czasu do czasu boryka się z utratą sygnału. Może być ona spowodowana zmianą położenia anteny. Przyczynić się do tego może wiatr, poruszające się gałęzie, zwierzęta oraz wiele innych czynników. Ustawienie anteny satelitarnej może być bardzo kłopotliwe, jeśli nie wiadomo, jak się za to zabrać. Każdorazowe wzywanie technika może okazać się kosztownym rozwiązaniem, dlatego warto dowiedzieć się, jak ustawić antenę satelitarną na własną rękę.

Jak ustawić antenę satelitarną – podstawowe zasady

Osoby, którym zależy na tym, by przywrócić sygnał jak najszybciej, powinny poznać kilka zasad, którymi należy kierować się przy ustawieniu anteny satelitarnej. Trzeba pamiętać o tym, że satelity to urządzenia, które potrzebują niezakłóconej przestrzeni do prawidłowego odbioru. Dlatego też talerz satelitarny nie może być zasłoniony przez inne budynki, drzewa oraz inne tego typu przeszkody. Warto także pamiętać o tym, że satelita nie powinna być oddalona od dekodera na odległość nie większą niż 30 metrów. Są to podstawowe kwestie, które powinna znać każda osoba, która chcę ustawić antenę w prawidłowy sposób. Przy ustawianiu anteny trzeba wykazać się dużą delikatnością, ponieważ jakiekolwiek uszkodzenie talerza znacznie pogorszy jakość sygnału.

W jaki sposób ustawić antenę satelitarną?

Z racji tego, że anteny satelitarne to urządzenia bardzo precyzyjne, przy ich ustawianiu trzeba ściśle trzymać się wskazówek, które zazwyczaj umieszczone są na stronach internetowych przez poszczególnych operatorów telewizji satelitarnej. Zazwyczaj na tych stronach można znaleźć dokładnie wartości kątów, które są potrzebne do prawidłowego ustawienia anteny. Każde miasto posiada inne wartości, wyrażone przy pomocy trzech liczb. Mowa tutaj o kącie konwertera, kącie elewacji, a także kącie od kierunku południowego.

Każda satelita powinna być ustawiona w stronę południową. Czasza satelity powinna być zainstalowana na uchwycie, położonym pod kątem 90 stopni względem ściany. W przypadku wątpliwości warto posłużyć się poziomicą, która zapewnia precyzyjne ułożenie elementów. Konwerter, który zamontowany jest na specjalnym uchwycie, nie powinien być mocno dokręcony, jako iż to właśnie nim należy manipulować w celu znalezienia wysokiej jakości sygnału. Ustawienia anteny najlepiej dokonać w dwie osoby – podczas gdy jedna zajmuje się manewrowaniem, druga sprawdza siłę sygnału na dekoderze.

Kiedy właściwy sygnał zostanie odnaleziony, warto po raz kolejny sprawdzić jakość sygnału na poszczególnych kanałach. W tym momencie można dokonać ostatnich, kosmetycznych korekt. Trzeba zadbać o to, by dekoder odbierał sygnał o jak najwyższej jakości. Można nawet pokusić się o zwiększenie jakości sygnału, nawet jeśli w tym momencie spadnie nieco jego siła. Dzięki temu nawet najbardziej uciążliwe warunki atmosferyczne nie będą skutkowały utratą połączenia. Na samym końcu warto zadbać o to, by mocno i solidnie przykręcić śruby mocujące, które utrzymają konwerter w jednej pozycji.

Redakcja Sunovo