Kilka sposobów na to, jak zamontować karnisz

Karnisz to nieodzowny element wyposażenia wnętrza, jeśli w oknach mają pojawić się firanki. Przy jego montażu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które będą miały znaczenie, jeśli chodzi o jego wygląd i trwałość.

Jaki karnisz wybrać?

Każda osoba, która zastanawia się, jak zamontować karnisz, powinna na początku zastanowić się, jaki wybrać. Wybór modeli w sklepach jest bardzo szeroki, dlatego dobrze jest dopasować wygląd karnisza do tego, w jakim stylu utrzymane jest pomieszczenie. Pręt do zazdrostek przyda się wszystkim tym osobom, które chcą mieć w oknach krótkie firanki. Najczęściej jest on teleskopowy, co umożliwia dopasowanie go do szerokości okna. Może być wykonany z metalu, drewna, czy też tworzywa sztucznego.

Dobrym wyborem, jeśli chodzi o karnisze, jest także drążek. Może być on wykonany z litego drewna, metalu, a także sztucznego tworzywa. To ostatnie może imitować innego rodzaju materiały – na przykład naturalne drewno. Drążki mogą występować w różnych długościach, w zależności od tego, do jakiego okna są przeznaczone.

Te osoby, które są zrezygnować z tradycyjnych drążków, mogą zdecydować się na szyny. Umiejscowione są one blisko sufitu i są mniej widoczne, niż tradycyjne karnisze. Można je osłonić ozdobną listwą, która zasłoni mocowanie firanki.

Jak zamontować karnisz?

Osoby, które chcą zamontować karnisz do ściany, powinny wyznaczyć linię w miejscu, w którym będzie on zawieszony. W tym celu należy użyć linijki i poziomicy, by mieć pewność, że karnisz zawiśnie równo. Odliczając równe odległości od rogów okna należy zaznaczyć miejsca, w których zamontuje się wsporniki do karnisza. Następnie należy przystąpić do ich montażu. Kiedy wsporniki dostaną stabilnie umieszczone w ścianie, pozostaje założenie karnisza i wyrównanie jego położenia.

Nie wszyscy wiedzą, że karnisz może być także zamontowany do sufitu. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się wciąż stosunkowo mała liczba osób. Podobnie jak w przypadku montażu do ściany, pierwszym krokiem jest ustalenie linii, wzdłuż której zawiśnie karnisz. Następnie na suficie należy zaznaczyć miejsca, w których zamontuje się wsporniki. Sprawdzając ich położenie względem okna należy przyłożyć je do sufitu i przystąpić do montażu. Można użyć do tego celu kołków rozporowych.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku kupna zbyt długiego karnisza, żadnym problemem nie powinno być jego przycięcie. Jest to dozwolone w przypadku większości dostępnych na rynku karniszy. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu estetycznego przycięte końce karnisza należy wygładzić przy pomocy papieru ściernego.

Dodatkowo dobrze jest pamiętać o tym, że długie karnisze mogą tracić stabilność. W tym celu należy wesprzeć je przy pomocy dodatkowego wspornika zamontowanego w środku długości karnisza.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, jak zamontować karnisz, jest banalnie prosta. Najważniejsze, by podejść do tego z dużą dozą ostrożności, tak by zawisł on równo i prosto. Koniecznie trzeba wyposażyć się nie tylko w karnisz i wsporniki, ale także narzędzia potrzebne do ich montażu.

Redakcja Sunovo