Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Klejenie basenu – poradnik naprawczy

17 września, 2019

Sezon letni dobiegł końca, jednak warto zabezpieczyć letnie gadżety przed nadchodzącą zimą. Jeśli chcemy, aby wszystko działało na przyszły rok, to zróbmy rutynowy przegląd. Wiele osób ma w swoich ogrodach rozkładane baseny. To świetna alternatywa dla klasycznych, betonowych konstrukcji, na które nie każdy może sobie pozwolić. Jednak zdarza się, że basen ulegnie awarii. Poradzimy Wam, co zrobić w razie przedziurawienia i jak powinno wyglądać klejenie basenu.

Sprawdź również: Basen ogrodowy prostokątny – drobny luksus w naszym ogrodzie

Co jest potrzebne, żeby zakleić dziurę w basenie?

Kupno basenu rozporowego czy też dmuchanego to koszt często sięgający kilkuset złotych. Im większy, tym droższy. Dlatego też, gdy ulegnie awarii, szkoda jest go wyrzucać i szukać nowego. Nie marnujmy pieniędzy i po prostu go naprawmy! Nie jest to trudne – każdy sobie poradzi z tym zadaniem.
Zwykle do zakupionego basenu dołączony jest „zestaw naprawczy” w postaci specjalnej łatki. Ma ona dość małe wymiary, jednak powinna wystarczyć na średniej wielkości dziurę. Jest ona pokryta specjalnym klejem. Jednak czasem zdarza się, że pojawi się więcej niż jedna dziura lub klej nie łączy odpowiednio mocno. Wtedy trzeba wyposażyć się na własną rękę w wysokiej jakości gumowy materiał oraz mocny klej. Wtedy możemy przejść do akcji ratunkowej.

Klejenie basenu – jak naprawić dziurę?

Oczywiście należy zacząć od całkowitego spuszczenia wody oraz wysuszenia materiału, z którego zrobiony jest basen. Jeśli używamy łatki dołączonej do produktu, zapoznajmy się z instrukcją. Powinna znajdować się w opakowaniu po basenie. Zawiera informacje, jak długo wiąże klej i jak dokładnie przykleić łatkę. Jest to bardzo proste i szybkie. Gdy zaznajomimy się ze wszystkimi krokami, możemy przejść do przyklejenia łatki. Odczekujemy odpowiednią ilość czasu i znów możemy napełnić basen i cieszyć się wodną zabawą!

klejenie basenu

Jak przykleić łatkę do basenu bez instrukcji?

Jeśli nie mamy załączonej łatki, musimy skorzystać z kupnych produktów. Pamiętaj, aby kierować się jakością! Jednak jak ją przykleić po zakupie?

  • Przygotowanie powierzchni: Upewnij się, że obszar wokół miejsca, w którym będzie umieszczona łatka, jest czysty i suchy. Wytrzyj go wilgotną szmatką, aby usunąć brud, pył lub resztki chemikaliów basenowych.
  • Przygotowanie łatki: Jeśli łatka dołączona do zestawu wymaga wstępnego przygotowania, postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Może to obejmować przycinanie łatki do odpowiedniego rozmiaru lub zaokrąglanie jej rogów.
  • Nakładanie kleju: Nałóż klej basenowy na obszar, na którym zostanie umieszczona łatka. Upewnij się, że pokrywasz obszar równomiernie, ale nie nakładaj go zbyt grubo.
  • Umieszczenie łatki: Ostrożnie umieść łatkę na obszarze pokrytym klejem. Upewnij się, że łatka jest równo rozmieszczona i nie tworzy fałd.
  • Dociskanie i gładzenie – delikatnie dociskaj łatkę do powierzchni basenu, usuwając powietrze i ewentualne pęcherzyki powietrza. Użyj ręki lub gładzika, aby wyrównać łatkę i zapewnić dobrą przyczepność do powierzchni basenu.
  • Suszenie i utwardzanie: Pozwól klejowi na utwardzenie zgodnie z instrukcjami producenta. Zazwyczaj wymaga to kilku godzin lub nawet całej doby. Upewnij się, że obszar jest suchy i nienaruszony podczas procesu utwardzania.
  • Testowanie – po utwardzeniu sprawdź, czy łatka została prawidłowo umieszczona i czy nie ma żadnych oznak nieszczelności. Jeśli wszystko jest w porządku, można kontynuować korzystanie z basenu. Jeśli pojawią się problemy, należy ponownie ocenić i ewentualnie powtórzyć proces.

Basen jak nowy – klejenie basenu w kilka minut

Klejenie basenu to naprawdę prosty zabieg. Kilka minut roboty i trochę czekania, a produkt będzie jak nowy. Nie martwy się, więc gdy zauważymy przeciek lub małą dziurę. Wszystko da się naprawić i dalej korzystać z pełni możliwości. Jeśli użyjemy wysokiej jakości produktu i wytrzymałego materiału, to basen posłuży nam przez kilka ładnych sezonów. Dlatego nie oszczędzajmy na naprawie, bo skończy się to zakupem nowego produktu! A to wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami. Życzymy powodzenia w nadchodzącej naprawie – nie ma się czego bać! To bułka z masłem!

Zobacz także: Jak zrobić podest drewniany pod basen?

jak zrobić podest drewniany pod basen

Redakcja Sunovo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zrobić podest drewniany pod basen
jak dbać o trawnik
Czy lawenda jest wieloletnia?

Czy lawenda jest wieloletnia?

23 kwietnia, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy lawenda jest wieloletnia?