Odkurzacz automatyczny – czym się różni od zwykłego?

Odkurzanie to jedna z najbardziej uciążliwych czynności wykonywanych w domu. By cały dom lśnił czystością potrzeba poświecić na to sporo czasu, zaś sam odkurzacz jest głośny i zajmuje dużo miejsca w szafie. Na szczęście można to zmienić. Odpowiedzią jest odkurzacz automatyczny, któremu poświęcony jest poniższy tekst.

Historia odkurzaczy elektrycznych jest dość krótka. Dopiero w 1901 roku Brytyjczyk Hubert Booth wynalazł i opatentował to urządzenie. Jednak jego wynalazek się nie przyjął, ponieważ był zbyt duży i niepraktyczny. Pięć lat później Amerykanin James Murray Spangler stworzył przenośny odkurzacz elektryczny, który opatentował w 1908 roku. I tak rozpoczął się postęp w dziedzinie produkcji odkurzaczy. Doprowadził on do sytuacji, w której na rynku mamy klasyczne modele odkurzaczy oraz odkurzacze automatyczne, które stają się coraz popularniejsze.

Odkurzacz automatyczny – najważniejsze cechy

Nazwa „odkurzacz automatyczny” może być dla ciebie czymś nowym. Z pewnością słyszałeś jednak o robocie sprzątającym. To dokładnie te same urządzenia, o identycznych parametrach i funkcjach. Zwrot „odkurzacz automatyczny” ma jedynie podkreślać przeznaczenie i funkcjonalność tego urządzenia. A skoro mowa o funkcjonalności, sprawdźmy, czym dokładnie różni się odkurzacz automatyczny od standardowego.

Przede wszystkim odkurzacz automatyczny jest mniejszy, lżejszy i pracuje ciszej. Przeciętne odkurzacze ważą od 4,5 do nawet 8 kilogramów. Wszystko zależy od modelu i funkcji. Najcięższe są odkurzacze o dużej mocy z funkcją prania. Potrafią osiągać one mieć długość nawet do 100 centymetrów, przez co zajmują sporo miejsca cennego w szafie. Odkurzacz automatyczny jest wolny od tych wad. Jego waga z reguły nie przekracza 4 kilogramów, a wymiary oscylują w okolicach 35-40 centymetrów długości i szerokości oraz mniej niż 10 centymetrów wysokości.

Odkurzacz automatyczny – oszczędność czasu

Jednak nie to jest najważniejsze w przypadku najnowocześniejszych odkurzaczy. Roboty sprzątające nie są praktycznie bezobsługowe. W zależności od tego, na model z jakiej półki cenowej się zdecydujemy, nasza ingerencja w odkurzanie może ograniczać się jedynie do: wciśnięcia guzika na odkurzaczu lub telefonie. W przypadku najdroższych i najlepszych odkurzaczy automatycznych ta czynność jest zupełnie zbędna. Wystarczy, że raz zaprogramujemy odkurzacz na sprzątanie o określonej godzinie w ciągu dnia i nie musimy nic więcej robić. Urządzenie, po skończonej pracy, samo wróci do stacji ładującej, gdzie będzie czekać na kolejny cykl sprzątania.

Jedyna czynność, jaką musimy wykonać to opróżnienie zbiornika na kurz i, w przypadku odkurzaczy z taką funkcją, uzupełnienie wody. My w tym czasie możemy poświęcić się czytaniu książek lub wybrać się na spacer.

Dzięki zastosowaniu czujników przeszkód, odkurzacze automatyczne nie wymagają kontroli ze strony człowieka. Same zauważają przeszkody i je omijają. Nie musimy się zatem obawiać, że w trakcie naszej nieobecności pracujący odkurzacz wyrządzi jakiekolwiek szkody w mieszkaniu.

Redakcja Sunovo