Meble tapicerowane w jadalni. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Przy wyborze mebli do jadalni kierujemy się różnymi przesłankami. Chcemy, by były jak najbardziej komfortowe, ale jednocześnie estetyczne i dobrze skomponowane wizualnie.

Nie bez znaczenia jest wytrzymałość mebli wykonanych z poszczególnych materiałów. Co bardziej zapobiegliwi zwracają też uwagę na to, czy łatwo będzie utrzymać stoły drewniane, krzesła i inne meble w należytej czystości.

Jak więc na tym tle wypadają meble tapicerowane? To rozwiązanie, z którego chętnie korzystamy w salonach czy sypialniach. W jadalniach są wyborem nieco mniej oczywistym. Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć to zagadnienie.

Dlaczego warto wybrać meble tapicerowane do jadalni?

Główną zaletą mebli tapicerowanych do jadalni jest ich wygoda. Pod tym względem zdecydowanie przewyższają inne rozwiązania.

To ważne szczególnie wtedy, kiedy chcemy zrobić z jadalni reprezentacyjne pomieszczenie i spędzać w niej wiele godzin. Na meblach tapicerowanych po prostu siedzi się znacznie bardziej komfortowo.

Do zalet mebli tapicerowanych należy doliczyć również ich uniwersalność. Dobrze sprawdzą się w loftach i nowoczesnych wnętrzach. Do tego jednak świetnie odnajdą się również w pomieszczeniach urządzonych w bardziej klasyczny sposób.

Uniwersalność zawdzięczają także szerokiej gamie wariantów kolorystycznych. Bez trudu znajdziemy meble tapicerowane nawet w najbardziej nietypowych kolorach. Inne meble rzadko pozwalają na równie dużą liczbę opcji.

Jakie meble tapicerowane sprawdzą się w jadalni?

Najbardziej oczywistym wyborem do jadalni będą krzesła tapicerowane. To meble, które na stałe wpisały się już w klimat polskich domów. Cenimy je przede wszystkim za wygodę. Takie siedziska są zdecydowanie bardziej komfortowe niż krzesła wykonane wyłącznie z drewna lub tworzywa sztucznego.

Krzesła tapicerowane mogą być pokryte obiciem jedynie na siedzisku, ale także na oparciu. To zapewnia jeszcze większy komfort. Trzeba tylko odpowiednio dobrać stelaż, na którym są osadzone obicia. Najlepiej zestawić krzesła w spójnej kompozycji ze stołem. Jeśli więc chcesz skompletować zestaw wyposażenia jadalni, zajrzyj do sklepu https://meblepotocki.pl/pl/c/Jadalnia/11.

Niektórzy decydują się także na tapicerowane fotele do jadalni. To rozwiązanie może być alternatywą dla tradycyjnych krzeseł. Fotele tapicerowane świetnie sprawdzą się zwłaszcza w najbardziej luksusowych stylizacjach, jak na przykład glamour.

Fotele mogą również stanowić dodatkowy mebel. Dotyczy to zwłaszcza dużych jadalni, w których oprócz stołu chcemy zlokalizować kącik wypoczynkowy. W takim miejscu śmiało można też postawić na niewielką tapicerowaną sofę. 

Meble tapicerowane w jadalni. Jaki materiał obiciowy wybrać?

Kiedy już uda się podjąć decyzję co do rodzaju mebli tapicerowanych, należy zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane. Stelaż najczęściej jest drewniany – sprawdźmy więc, czy to drewno wysokiej jakości.

Niezwykle istotny jest także materiał obiciowy. Jako że w jadalni spożywamy posiłki, będzie narażony na kontakt z napojami i jedzeniem. Dlatego materiał, który pokrywa meble tapicerowane, musi być odporny na plamy oraz przetarcia.

Obicia z tkaniny oraz skóry

Najpopularniejszymi wyborami są obicia z tkaniny. Odpowiedni wybór sprawi, że będzie to mocno budżetowe rozwiązanie. Kolor nie gra roli, łatwo znajdziemy ten odpowiedni do naszego wnętrza. Nie brakuje też obić z ciekawymi wzorami.

Obicie z tkaniny to gwarancja miękkiej i miłej w dotyku powierzchni. Czasami jednak na tkaninie może gromadzić się kurz. A zakamarki skomplikowanej faktury mogą być trudne do wyczyszczenia. Klucz tkwi w wyborze odpowiedniej wersji mebli.

Alternatywą są obicia skórzane lub z tzw. ekoskóry. Zdecydowanie łatwiej utrzymać ją w czystości. Sprawia też niezwykle eleganckie wrażenie. W dodatku to rozwiązanie bardzo wytrzymałe, które będzie służyć nam przez lata.

Do minusów skórzanych obić trzeba natomiast zaliczyć nieco mniej przyjemną w dotyku powierzchnię. Skóra jest zimna, nie dopasowuje się też tak łatwo do kształtu ciała, jak tkanina.

Redakcja Sunovo