Porządki w kuchni – na co warto zwrócić uwagę?

Utrzymanie czystości w kuchni nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać o kilku elementarnych zasadach, dzięki którym każda pani domu będzie czuć się swobodnie w swoim mieszkaniu, a przyjęcie niezapowiedzianych gości nie będzie się wiązało ze stresem.

Kuchenka i piekarnik

Tłuste plamy lub resztki jedzenia szybko zasychają, dlatego najlepiej posprzątać tego typu zanieczyszczenia od razu po obiedzie lub kolacji. Do sprzątania kuchenki warto użyć odpowiedniego mleczka oraz ręcznika papierowego lub szmatki. Jeśli na powierzchni urządzenia pozostał zaschnięty osad, można wówczas skorzystać z płynu odtłuszczającego w aerozolu. Środek ten zawiera wysokoalkaliczny środek czyszczący, ułatwiający usuwanie trudnych plam. Produkt znaleźć można na stronie https://www.leifheitsklep.pl/. W przypadku zanieczyszczeń piekarnika, można wypróbować domowy sposób. Wystarczy trzy szklanki sody oczyszczonej zalać wodą. Po uzyskaniu gęstego roztworu można namoczyć nim gąbkę i wyczyścić szyby piekarnika. Plamy w środku urządzenia, powstałe na skutek osadzenia się tłustych plam lub przypalonych resztek jedzenia, warto rozpuścić przy pomocy środka do czyszczenia grilla lub piecyków.

Zadbana lodówka

Utrzymanie chłodziarki w czystości nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie pozbywać się gromadzących w środku lodówki oraz na jej powierzchni bakterii. Przed czyszczeniem należy odłączyć sprzęt od sieci elektrycznej. Warto również wyjąć plastikowe szuflady, wszelkiego rodzaju pudełka, szklane elementy oraz produkty, znajdujące się w środku lodówki. Do ich umycia wystarczy użyć zwykłej gąbki oraz preparatu chemicznego. Środek lodówki można także wyczyścić wilgotną ściereczką z mikrofibry. Warto zwrócić szczególną uwagę na lodówkowy odpływ, który się często zatyka. Do jego wyczyszczenia wystarczy szczoteczka, ocet, bieżąca woda oraz gąbka.

Utrzymanie porządku w kuchni wymaga odpowiedniego planu oraz konsekwencji działania. Czyszcząc powierzchnie oraz sprzęty w kuchni, należy również pamiętać o dokładności. W przeciwnym razie, trud włożony w sprzątanie może okazać się daremnym „poświęceniem”.

Redakcja Sunovo