Stal nierdzewna czy stal węglowa – jakie rurki będą lepsze?

Stal węglowa i stal nierdzewna to dwa niezwykle popularne gatunki materiałów przydatnych do produkcji rur przemysłowych. Każdy rodzaj materiału ma swój własny zestaw zalet i wad, a w związku z tym, zarówno rurki nierdzewne stalowe, jak i węglowe mają nieco inne uwarunkowania produkcyjne. Rzućmy okiem na niektóre z głównych kwestii do rozważenia przy wyborze.

Rurki nierdzewna i stal węglowa a stal nierdzewna

Od czasu wynalezienia stali, produkuje się jej różne gatunki w zależności od zastosowania. Odbywa się to poprzez zmianę ilości węgla. Aby poprawić inne właściwości podstawowego żelaza, do mieszaniny można również dodać chrom, mangan lub wolfram.

Czym wyróżnia się stal o różnych proporcjach tych pierwiastków?

  • poziom plastyczności,
  • wytrzymałość na rozciąganie,
  • poziom twardości.

Różne proporcje pierwiastków wpływają na rurki nierdzewne również w ten sposób, że mogą wpływać i kontrolować właściwości termiczne i elektryczne stali. Dodanie tych materiałów do żelaza tworzy stop. Same materiały służą do utrzymania struktury sieci krystalicznej podstawowych atomów żelaza. Stal węglowa zależy głównie od węgla, tworząc trwały stop. Stal węglowa może zawierać inne czynniki, takie jak mangan, kobalt lub wolfram, ale proporcja tych materiałów nie jest określona.

Rurki nierdzewne – węgiel czy stal?

Stopy ze stali generalnie z powodzeniem wytrzymują obróbkę cieplną i tak powstają bardzo mocne i twarde gatunki stali. Jednak stal węglowa ma stosunkowo gorsze parametry plastyczności. Ma również jeszcze jedną wadę – łatwo koroduje. Korozja to utlenianie metalu do bardziej stabilnego stanu cząsteczkowego, co powoduje osłabienie stali bazowej. Już po kilku latach eksploatacji mosty mogą wykazywać znaczne widoczne uszkodzenia korozyjne. Konstrukcje mostowe, które w przeciwnym razie przetrwałyby sto lat, muszą zostać naprawione lub wymienione z powodu korozji. Inaczej stanie się, gdy do wykonania konstrukcji będą wykorzystane rurki nierdzewne, która jest wysoce odporna na korozję.

Rurki ze stali nierdzewnej – najlepszy wybór!

Stal nierdzewna to wyjątkowa forma stali, która nie koroduje. Tę właściwość uzyskuje dzięki zastosowaniu chromu jako specjalnego utwardzacza. Większość form stali nierdzewnej ma udział masowy od 10,5% do 11,0% chromu. Proces odporności na korozję stali nierdzewnej jest wyjątkowy i interesujący. Podobnie jak stal węglowa, stal nierdzewna reaguje również z tlenem z powietrza, tworząc warstwę tlenku. Jednak zamiast tworzyć warstwę tlenku żelaza, tworzy warstwę tlenku chromu. Dzięki zastosowaniu chromu również i rurki nierdzewne posiadają podstawowe właściwości stali z dodatkiem jej nierdzewności właśnie.

Redakcja Sunovo