Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Zastosowanie zawiesi pasowych w różnych gałęziach gospodarki

23 grudnia, 2022 Zastosowanie zawiesi pasowych


Transport bliski to bardzo ciekawy obszar, który jest ściśle powiązany z logistyką, ale też z budownictwem czy przemysłem. Mowa tu o zbiorze zadań, w ramach których konieczne jest przenoszenie elementów o zazwyczaj sporym ciężarze na niewielkie odległości. Czasami gabaryt należy przemieścić o dosłownie kilka lub kilkanaście centymetrów, jednakże działanie to nie jest wykonalne bez zaangażowania specjalistycznego sprzętu oraz spełniających wymogi bezpieczeństwa akcesoriów. Zaliczają się do nich zawiesia pasowe, jakie są w stanie utrzymywać ciężary nawet do 20 ton. Oczywiście nie robią tego samodzielnie – najczęściej są mocowane do suwnic lub dźwigów, jednakże bez ich udziału takie operacje byłyby w praktyce niewykonalne. Stąd warto pochylić się nad nimi z adekwatną dozą uwagi.

Trwałe zawiesia pasowe w służbie profesjonalistów

Na rynku spotkać można wiele wariantów zawiesi, jakie pochodzą od różnych producentów. Każdy z nich może stosować własne oznaczenia dla takich produktów, co jest kwestią bardzo ważną. Zawiesia mające określoną nośność mogą mieć różne kolory, jednak w tym aspekcie nie ma jednolitych uniwersalnych wytycznych. Dlatego kluczowe informacje o specyfikacji zawiesia znajdziemy na załączonej etykiecie. Ona wskazuje, z jakimi gabarytami poradzi sobie dane akcesorium. Warto zwrócić tu uwagę na wartość DOR (dopuszczalne obciążenie robocze). Wytycza ona bezpieczną granicę maksymalnego ciężaru i trzeba potraktować te wskazania z dużą powagą. W praktyce z rozwiązań tych korzystają fachowcy, jacy znają specyfikę poszczególnych zawiesi i wiedzą, w jakich scenariuszach sprawdzą się one optymalnie. Zawiesiom przypisuje się bardzo wysoki współczynnik bezpieczeństwa – 7:1, który wyliczany jest na podstawie stosunku naprężeń. Typowy zakres nośności dla zawiesi tego rodzaju szacuje się od około 0,5 tony do około 20 ton. Rzecz jasna dla każdego z zadań trzeba dobrać element o konkretnej specyfikacji. Wykluczone jest stosowanie zawiesia o mniejszym udźwigu z gabarytami o wadze powyżej tej wartości

Zawiesia pasowe – z czego są produkowane?

Materiałem najpowszechniej stosowanym do produkcji zawiesi pasowych jest poliester, skrótowo określany jako PES. Łączy się ze sobą kilka poliestrowych taśm, jakie razem osiągają naprawdę wysoką odporność na zrywanie. To istotna sprawa, bo pozornie może się wydawać, że relatywnie cienki pas nie może wytrzymać wielotonowych obciążeń. Okazuje się, że optymalnie grube włókna i właściwa gęstość splotu zdają egzamin bez zarzutu, co pokazuje codzienna praktyka. Przyjmuje się, że zawiesia pasowe mogą być bezpiecznie użytkowane w przedziale temperatur od -40 do +100 stopni Celsjusza. Wyjście poza te widełki może odbić się negatywnie na ich wytrzymałości, warto więc pilnować właściwych warunków temperaturowych w czasie pracy z zawiesiami. Ponadto zawiesie z PES jest odporne na działanie szeregu substancji chemicznych, w tym benzyny, olejów czy po prostu wody.

Jakość nie bierze się znikąd, czyli gdzie kupić zawiesia pasowe?

Dobre zawiesie powinno posiadać nieodzowne certyfikaty i atesty. Potwierdzają one, że dany element spełnia normy wyznaczone do zadań związanych z unoszeniem gabarytów. Renomowani producenci bardzo dbają o ten aspekt i właśnie na ich artykuły należy się decydować. Tu pomocny okaże się zaufany dystrybutor bazujący na asortymencie z najlepszych zakładów na rynku. Internetowa hurtownia Muntech24.pl nie bez powodu jest uważana za numer jeden w temacie sprzedaży zawiesi pasowych, wężowych czy pasów transportowych. – Oferowane przez nas zawiesia pasowe w Muntech24.pl , mogą być bez obaw użytkowane w przemyśle, na placach budowy czy w centrach logistycznych – mówi pan Szymon, na co dzień odpowiedzialny za politykę produktową. – Każde z proponowanych klientom rozwiązań jest certyfikowane, a naszymi odbiorcami są czołowe podmioty gospodarcze – podkreśla ekspert. Dzięki korzystnym cenom zakup zawiesi u tego sprzedawcy jest też bardzo opłacalny w wymiarze ekonomicznym, obok czego trudno przejść obojętnie – zwłaszcza w obecnych czasach.

jak zrobić podest drewniany pod basen

Redakcja Sunovo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są składniki smogu?

Jakie są składniki smogu?

23 kwietnia, 2024

Efekt cieplarniany - jak zapobiegać?
Dlaczego olej palmowy jest szkodliwy?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dlaczego olej palmowy jest szkodliwy?