Jak działają panele świetlne

Panel świetlny LED – zamienniki tradycyjnych opraw świetlówkowych wykorzystywanych w miejscach handlowych oraz nie tylko. Na rynku można odnaleźć przeróżnego typu panele świetlne. Czym więc kierować się przy doborze oraz na co zwrócić wyjątkową ostrożność

Wciąż mnóstwo osób sugeruje się najniższą ceną nie przyciągając uwagi na świadczoną jakość światła w stosunku do uzyskiwanej energii lub sposób jego propagacji. Natomiast ma to duży wpływ na nasz wzrok, czytanie barw, nastawienie lub efektywność pracy. Nie zwracamy także uwagi na gwarancję lub na elementy z których są zrobione. Wszelkie owe właściwości są istotne oraz przy doborze powinnyśmy zwracać na nie wyjątkową ostrożność.

Efektywność świetlna

Jednym spośród najistotniejszych parametrów, dzięki któremu można więcej wygospodarować na energii elektrycznej, jest efektywność świetlna. Jest to wielkość ruchowa oznaczająca stosunek biegu świetlnego wydawanego poprzez oprawę do uzyskiwanej energii. Przeważnie wytwórcy podają osobno owe dwa parametry, ponieważ we własnych oprawach mają niewielką efektywność świetlną oraz pragną ukryć tenże fakt. Najdoskonalsze panele led na rynku osiągają efektywność świetlną nie niższą aniżeli 100 lm/W, natomiast owe z najwyższej półki 120-125 lm/W. Dobór takich paneli pozwoli na niższą ilość ich wykorzystania, żeby otrzymać taki sam rezultat wizualny jak przy tańszych panelach z niższą efektywnością. Co za tymże idzie dostajemy mniejsze rachunki za energię elektryczną oraz oszczędzamy już od samego początku ich stosowania. Przykład: W miejscu o określonych rozmiarach, żeby otrzymać tenże sam rezultat świetlny, możemy wykorzystać (dla ułatwienia przyjmijmy, iż każdy panel pobiera 40W energii) 6 paneli o efektywności 80lm/W bądź cztery panele o efektywności 120lm/W. W obu wypadkach łączna liczba lumenów będzie stanowiła 19200, lecz w wypadku wykorzystania paneli o większej efektywności tenże sam rezultat osiągamy przy poborze mocy o 1/3 niższym aniżeli paneli nisko skutecznych.

Wskaźnik olśnienia

Następnym istotnym, jak nie najistotniejszym, parametrem (chociaż mnóstwo osób nie zwraca na niego uwagi) jest wskaźnik olśnienia. UGR, ponieważ tak nazywany symbolicznie jest tenże parametr, czym jest niższy tymże lepszy. Niewielu wytwórców na rynku podaje owego rodzaju parametr, ponieważ w większości jest on dosyć duży. Uzyskanie panelu z jak najmniejszym współczynnikiem UGR potrzebuje wykorzystania specjalistycznych oraz kosztownych produktów, poprzez co wielu wytwórców, jacy pragną mieć artykuł w najmniejszej cenie na rynku nie wykorzystuje ich. Przyjmuje się, iż UGR ponad 20 wywołuje dyskomfort. Człowiek pracujący przy takim świetle szybciej się męczy, jest zdenerwowany, mniej skuteczny itp.

Redakcja Sunovo