Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Kalendarz ogrodnika: co sadzić we wrześniu w ogrodzie?

1 września, 2021 Kalendarz ogrodnika

Wrzesień to tak naprawdę najlepszy czas na sadzenie roślin. Łatwiej jest zatem wymienić, czego nie sadzi się w tym miesiącu, niż przedstawić szczegółowy wykaz roślin, które właśnie w tym czasie należy posadzić. Jednak dziś spróbujemy i w ramach kalendarza ogrodnika podpowiemy, na które gatunki można postawić. Zatem do dzieła!

Drzewa i krzewy, które możesz sadzić we wrześniu 

Wrzesień to dobry czas na sadzenie iglaków zarówno tych o klasycznych rozmiarach, jak i karłowatych. Najlepiej przyjmują się odmiany sprzedawane w doniczkach, które mają w pełni wykształcony system korzeniowy. Po posadzeniu iglaków, jeśli są wiotkie, należy je dodatkowo zabezpieczyć. Można zastosować paliki albo postawić na metalowe obejmy. Obydwa rozwiązania dobrze się sprawdzają. Oczywiście obejmy stosuje się najczęściej w przypadku wiotkich drzew liściastych. Wrzesień to także pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Należy pamiętać, by do małego ogrodu wybrać drzewka samopylne, do większego sadu można zdecydować się na obcopylne, czyli takie, których kwiaty zapylane są przez pyłki innych odmian. W przypadku dużych drzew owocowych sadzi się je co 4 metry w rzędach co 5 metrów. Mniej miejsca potrzebują odmiany karłowe, które można sadzić co dwa metry, a w rzędach co 3 metry. Można sadzić jabłonie, grusze, z mniejszych odmian sprawdzi się rajska jabłoń. Można postawić na śliwy, czereśnie, wiśnie, morele, czy brzoskwinie. We wrześniu można sadzić także krzewy borówki amerykańskiej, a także sadzonki truskawek. Borówkę amerykańską można sadzić obok wrzosów, bowiem tak jak one preferuje kwaśne, torfowe środowisko.                

Rośliny cebulowe – w jakim terminie i w jaki sposób sadzić? 

Oczywiście wrzesień to czas sadzenia większości roślin cebulowych. Można zatem postawić na tulipany, narcyzy, przebiśniegi, krokusy, szachownice, hiacynty, cebulice, lilie czy też zawilce. A to tylko niektóre z długiej listy gatunków. Należy wybrać zdrowe cebulki, które nie mają śladów uszkodzeń mechanicznych, rozwiniętych korzeni, czy fragmentów liści. Nie mogą też na powierzchni posiadać plam, które świadczą o chorobach grzybowych, takie od razu trzeba spalić lub wyrzucić. Jeżeli szukacie wysokiej jakości kwiatów i sadzonek, sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl oferuje najwyższą jakość. Przed zasadzeniem cebule przez godzinę zaprawia się w preparacie grzybobójczym. Powinny być sadzone na głębokości trzy razy większej niż ich wysokość. Pomiędzy większymi trzeba zachować większe odstępy. Eksperci często radzą, by rośliny cebulowe sadzić w koszyczkach, bowiem dzięki temu chroni się je przed atakiem szkodników, głównie nornic, dla których cebule są przysmakiem.       

Ogródek warzywny lub tunel foliowy – co sadzimy, gdy miną ostatnie dni wakacji? 

Wakacje szybko mijają nowalijki przechodzą do historii, jednak to nie znaczy, że nie można zasadzić ekologicznych roślin w swoim ogrodzie. We wrześniu świetnie sprawdzi się sadzenie szpinaku zimowego, czosnku, koperku, zimowej cebuli dymki oraz sałaty zimowej. Można postawić także na szczypiorek, rabarbar czy roszponkę. Wrzesień to czas zbiorów posadzonej wcześniej marchewki, buraków, selera czy też pietruszki. Warto zapewnić sobie dostęp do najzdrowszych warzyw, bo niewątpliwie przekłada się to na odporność, a ta jesienią jest na wagę złota.       

A ponadto: prace ogrodowe, których we wrześniu nie możesz zaniedbać  

Wrzesień to czas, gdy ciągle musisz regularnie kosić swój trawnik, a także podlewać w czasie suszy. Częstotliwość koszenia jednak spada, bowiem trawa rośnie wolniej, wystarczy kosić co dwa tygodnie. Jeśli jesteś dopiero na etapie zakładania swojego ogrodu, to możesz we wrześniu wysiać wybrane nasiona na trawnik. Zdążą wzrosnąć i ukorzenić się przed zimą. Bez wątpienia trzeba pozbyć się przed zimą opadłych liści, a na pewno regularnie usuwać je z trawnika. Kiedy zaskoczy po raz kolejny śnieg, nie będzie wtedy problemu z tym, że przez zalegające szczątki roślinne zalęgła się pleśń śniegowa.     

We wrześniu możesz ruszyć na zakupy i wybrać kwiaty i sadzonki do Twojego ogrodu. Niektóre gatunki można sadzić do połowy września, a inne nawet do końca tego miesiąca czy początku października. Trzeba śledzić na bieżąco prognozy, ale również spoglądać na te długoterminowe. W sklepie ogrodniczym można znaleźć szeroki wybór różnorodnych roślin, także krzewów owocowych.

jak zrobić podest drewniany pod basen

Redakcja Sunovo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zrobić podest drewniany pod basen
jak dbać o trawnik
Czy lawenda jest wieloletnia?

Czy lawenda jest wieloletnia?

23 kwietnia, 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy lawenda jest wieloletnia?