Ogród dla zapracowanych – rośliny nie wymagające opieki

Dom jest wizytówką mieszkańca, a ogród wizytówką domu. Zielona przestrzeń wokół budynku potrafi zachwycić, jednak jej zagospodarowanie wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli jesteś zapracowany lub po prostu nie chcesz spędzać dużo czasu w ogrodzie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zaproponujemy Ci kilka roślin niewymagających pielęgnacji.

Drzewa iglaste

Jeśli chcesz zapewnić sobie i swojej rodzinie atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi powinieneś zasadzić „iglaki”. Drzewa iglaste ochronią od hałasu, wiatru oraz zanieczyszczeń. Mogą być zasadzone razem lub pojedynczo. Marzysz o żywopłocie? W tej roli najlepiej sprawdzi się świerk pospolity. To drzewko z zielonymi, krótkimi igłami zachęca dekoracyjnymi szyszkami. O wiele szybciej przyjmie się w ogrodzie pół-cienistym i słonecznym, na glebie umiarkowanie wilgotnej lub gliniasto-piaszczystej. Jeśli jednak w Twoim zielonym zakątku przeważa gleba piaszczysta bądź jałowa, wybierz jałowiec pospolity. Jest odporny na mróz i suszę. Najlepiej czuje się w słonecznym miejscu, ale nie ma żadnych przeciwwskazań żeby zasadzić go w cieniu.

Drzewa liściaste

Miłośnicy drzew liściastych również znajdą rośliny dla siebie. Pragnącym oryginalności polecamy sumaka octowca. Podobnie jak jałowiec pospolity, najlepiej czuję się w miejscu nasłonecznionym. Jest odporny na mróz, zapewni Ci ochronę od zanieczyszczeń. Nie ma wymagań co do gleby. Pamiętaj jednak, żeby zasadzić go osobno – nie lubi tłumu. Świetnie sprawdzi się również wierzba iwa, znana jako bazie. Ta mrozoodporna roślina dobrze sprawdzi się warunkach miejskich. Jednak chcąc, by dobrze się prezentowała, warto ją przycinać.

Krzewy

A może myślałeś o krzewach owocowych? Co powiesz na czarną porzeczkę? Wymaga gleby bardzo żyznej, ciężkiej w miejscu nasłonecznionym lecz osłonionym. Owoce czarnej porzeczki są bogate w witaminy i posiadają właściwości lecznicze, co z pewnością przemawia na ich korzyść.

Wydaje się, że idealnie wyglądający ogród wymaga wielu godzin pracy. Jak widać, niekoniecznie. Możesz mieć piękny zielony zakątek nawet małym nakładem sił, bo ładnie jest tam, gdzie po prostu włożono serce.

mojogrodniczy.pl

Redakcja Sunovo