Czy wiesz jak rozpoznać porcelanę?

Porcelany nie trzeba przedstawiać – każdy o niej słyszał. Jest bardzo pożądana i piękna. Można ją dostać w wielu sklepach w wielu… cenach. Skąd te rozbieżności, że możemy kupić piękny zestaw filiżanek za 50zł, ale też za 500zł? Często sprzedawcy nie są z nami szczerzy i sprzedają nam nieprawdziwą porcelanę. Dlatego warto dowiedzieć się jak rozpoznać porcelanę. Oto nasz poradnik!

Jak wygląda i gdzie kupić prawdziwą porcelanę?

Jeśli chcemy mieć pewność, że wydajemy pieniądze na pełnowartościową porcelanę, to najlepiej zakupić ją u sprawdzonego sprzedawcy. Znane marki z dobrymi opiniami i renomą z pewnością posiadają prawdziwy materiał. Jednak tacy sprzedawcy często mają bardzo wygórowane ceny z uwagi na dużą popularność swoich produktów. Warto więc wiedzieć, jak samemu rozpoznać porcelanę, by zakupić ją u tańszego dystrybutora.
Zacznijmy od tego, dlaczego porcelana jest taka pożądana i droga. Jej historia sięga aż początków naszej ery kiedy to została odkryta przez Chińczyków. To właśnie oni dali nam ten drogocenny materiał i wytworzyli pierwszą, śnieżnobiałą wersję. Początkowo używana była do wyrabiana filiżanek, ale szybko stała się inspiracją dla artystów, którzy tworzyli z niej prawdziwe dzieła sztuki. Porcelana do Europy trafiła najprawdopodobniej przez podróżnika Marco Polo. Była ona zarezerwowana dla dworów królewskich i dla najbogatszych mieszkańców. Była wyznacznikiem klasy i poziomu.

Jak rozpoznać porcelanę?

Jeśli chcemy przekonać się, czy filiżanki są rzeczywiście porcelanowe, warto porównać je z produktami z innego materiału. Szlachetna porcelana cechuje się specjalnym procesem wyrobu. Można ją z łatwością odróżnić od na przykład fajansu, czy porcelitu. Jak rozpoznać porcelanę? To materiał bardzo wytrzymały, a zarazem leciutki, delikatny i śnieżnobiały. Z porcelany można wykonywać naczynia bardzo cienkie. Mimo swojej wytrzymałości materiał jest jednak bardzo kruchy i trzeba uważać, żeby nie upadł. Jednak tylko porcelana daje możliwość wykonania zastawy niesamowicie cienkiej i delikatnej. Żaden inny materiał nie jest tak szlachetny, jeśli chodzi o naczynia. Dodatkowo porcelana jest odporna na działania różnych chemikaliów – nic jej nie odbarwi ani wybarwi. Spokojnie możemy pić w niej herbatę, czy kawę, bez obaw o pozostające zacieki.
Porcelana naturalnie ma na sobie powłokę, która wygląda jak szklana. Jeśli chcemy sprawdzić, czy jest prawdziwa, wystarczy przeprowadzić test światła. Naturalna porcelana przepuszcza światło, za to jej imitacja jest sztucznie szkliwiona i tego nie robi. Wystarczy do dna filiżanki przyłożyć latarkę i obserwować, czy z drugiej strony pojawi się łuna światła. Jeśli tak, to porcelana jest prawdziwa!

Prawdziwa porcelana z certyfikatami

Prawdziwa porcelana posiada przede wszystkim certyfikat jakości. To bardzo ważny wyznacznik i pewność, że nie mamy do czynienia z żadnym podrobionym przedmiotem. Dla pewności można wykonać test sprawdzający prawdziwość. Wtedy ze spokojem będziemy mogli delektować się pyszną herbatą lub kawą z naszej porcelanowej filiżanki!

Redakcja Sunovo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.